Wyobraź sobie Wielkanoc w typowym polskim domu. Widzisz starsze pokolenie przy stole i młodych zapatrzonych w ekrany smartfonów i cierpiących, bo muszą spędzić trzy dni z rodziną? Jeśli tak, to bardzo się mylisz, ponieważ młodzi cenią sobie czas spędzany z najbliższymi podczas Świąt. Tak samo jak pokolenie ich rodziców i dziadków. Wielkanoc to dla nas przede wszystkim święta rodzinne, bo dla 66 proc. Polaków to właśnie czas spędzony z najbliższymi jest w tych dniach najważniejszy.
I co ciekawe, 65 proc. osób młodych (w wieku do 24 lat) ceni sobie czas z najbliższymi tak samo jak pokolenie ich rodziców i dziadków (66 proc. dla osób od 35 lat wzwyż) – wynika z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Polska smakuje każdego dnia”. To, co nas bardzo porusza podczas Wielkanocy, to świąteczna atmosfera (57 proc. ankietowanych). Dla 40 proc. to dobry moment na odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków. Przeżycia religijne i duchowe są szczególnie ważne dla niemal co trzeciego Polaka (32 proc.).
NIE WSZYSCY WYBIERAJĄ ŚWIAT WIRTUALNY
– Panuje powszechnie przekonanie, że młodzi ludzie ograniczają bezpośrednie kontakty z rodziną i wolą zamykać się w wirtualnym świecie lub wymykać się z domu i spędzać czas ze znajomymi. Rodzice i dziadkowie często na to narzekają. Tymczasem badanie pokazuje, że młode osoby tak samo jak ich rodzice i dziadkowie bardzo cenią wspólnie spędzany czas podczas Świąt. Wielu z nas chce odpocząć od codziennego pośpiechu, zwolnić, wylogować się z mediów społecznościowych, ograniczyć aktywność w świecie wirtualnym i po prostu cieszyć się sobą oraz wspólną rozmową – mówi Magdalena Chorzewska, psycholog i trenerka rozwoju osobistego.
WIELKANOC POZA DOMEM
Wielkanoc spędzamy poza domem? Słyszymy o tym coraz częściej, tymczasem zdecydowana większość Polaków, bo aż 81 proc. Święta Wielkanocne najczęściej spędza w domu z rodziną. Jedynie 4 proc., choć też z najbliższymi, decyduje się wyjechać za granicę lub lokalnie.
RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA
– Wielkanoc to czas zatrzymania i powrotu do podstawowych wartości, jakimi są rodzina, zacieśnianie więzi, relacje z bliskimi. Świąteczna atmosfera to miejsca, bliscy, a także smaki potraw, jakie spożywamy. Wiąże się z tym zapewne wiele wspomnień z poprzednich lat, pojawiają się pozytywne emocje, ale także zacieśniają się więzi rodzinne poprzez przywoływanie anegdot czy wspominanie Świąt sprzed lat. Rozmowy przy stole i zasiadanie przy wspólnym posiłku prowokuje sytuację, podczas której mamy możliwość być bliżej siebie, poświęcić sobie czas, wysłuchać… po prostu pobyć razem. Zasiadając przy wspólnym stole wytwarzamy bardzo intymną atmosferę. Spędzanie Świąt w tradycyjny sposób sprawia, że stajemy się elementem większej wspólnoty, co daje mam poczucie bezpieczeństwa, spokój i radość – dodaje psycholog.
jK