Każdy może sprawdzić stan swoich punktów karnych nie wychodząc z domu. Możliwość taką dało kierowcom Ministerstwo Cyfryzacji, które udostępniło w sieci darmową usługę. By z niej skorzystać, trzeba założyć tzw. profil zaufany. Spokojnie, to bardzo proste. Podpowiemy Ci, jak to zrobić. Przede wszystkim jest Ci potrzebny dostęp do internetu oraz profil zaufany (eGo). Warto go mieć, bo profil pozwala na potwierdzenie Twojej tożsamości w internecie. Jest zatem czymś w rodzaju elektronicznego podpisu. Dzięki niemu możesz szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych.
ZAKŁADAMY PROFIL ZAUFANY
Profil zaufany może założyć każdy, kto posiada nr PESEL. Można to zrobić w dowolnym momencie w tzw. punkcie potwierdzającym (urzędzie, banku) lub przez internet. Wniosek o założenie profilu wysyła się korzystając z formularzy internetowych dostępnych w serwisie pz.gov.pl. Wprowadzone formularzem dane należy potwierdzić w punkcie potwierdzającym za okazaniem dowodu osobistego. Punkty potwierdzające to np. urzędy dzielnic, miast, gmin, oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy banków.
Uwaga! Lepiej sprawdzić telefonicznie, jak w danej placówce załatwić tę sprawę, by nie szukać potrzebnego okienka. Klienci PKO BP, ING Banku Śląskiego i Banku Millenium mogą założyć i potwierdzić dane zawarte w profilu zaufanym online, za pomocą internetowego konta bankowego lub tzw. certyfikatu kwalifikowanego. Do wymienionych banków zapewne dołączą kolejne. Sprawdź, kiedy został opublikowany ten tekst i dowiedz się, czy Twój bank już oferuje możliwość potwierdzenia profilu zaufanego przez internet.
Dokładne instrukcje i formularz online znajdziesz na stronie urzędu >>> TUTAJ!
Jeśli posiadasz już profil zaufany – czyli usługę, dzięki której nikt nie może się podszyć pod Ciebie w sieci – możesz już sprawdzić ile punktów karnych masz na koncie.
Co zrobić
1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl
2. Naciśnij przycisk Sprawdź swoje punkty karne
3. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto,
4. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do serwisu OBYWATEL.GOV.PL
5. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu
6. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować – jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny – nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie)
Uwaga! Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji. Szczegóły znajdziesz w opisie załatwienia sprawy w komisariacie policji.
Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.
CZY COŚ ZA TO PŁACĘ?
Tu odpowiedź jest krótka – nie. Usługa jest darmowa.
puch