„To ma być miejsce, które buduje pamięć i zgodę na świecie” – tak o Muzeum Drugiej Wojny Światowej mówił metropolita gdański. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poświęcił podczas oficjalnej uroczystości nową gdańską placówkę.
MAMY TU ŚWIADECTWO ŚWIĘTOŚCI
– Chcieliśmy poświęcić to miejsce podczas wmurowywania kamienia węgielnego, ale wtedy się nie udało. Cieszę się, że w końcu możemy to zrobić. Gratuluję twórcom, bo to piękne i udane muzeum. Oczywiście czas będzie dopiero wsysał te pamiątki, których będzie przybywało. Ale jest to już wielkie świadectwo tajemnicy zła – mysterium iniquitatis. Składają się na nie ofiara z życia ludzkiego i to straszne zło. Jednocześnie mamy tu świadectwo świętości, która zmartwychwstaje. To jest przestroga dla przyszłych pokoleń i pouczenie, by modlić się o pokój, żyć w zgodzie, szanować wolność, prawa oraz godność człowieka i narodów – mówił arcybiskup Głódź.
TO WAŻNA INSTYTUCJA DLA POLAKÓW
– Mam nadzieję, że poświęcenie tej instytucji uchroni ją przed złem. Ale wierzę też, że pozwoli to na ucywilizowanie dyskusji o kształcie muzeum. Ta instytucja ma ogromne znaczenie dla Polski i Polaków, dlatego ważne jest, żebyśmy potrafili o niej spokojnie rozmawiać – mówi wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
BUDOWANIE ŚWIADOMOŚCI HISTORYCZNEJ
– Gdy jesienią 1939 roku ginęły pierwsze masowe ofiary tej wojny, papież Pius XII wydał swoją pierwszą encyklikę. Odniósł się w niej do totalitaryzmów, wspomniał o dumnym polskim narodzie, który od wieków walczył o wartości chrześcijańskie. Ale zawarł też w encyklikę prawdę odnoszącą się do budowania pamięci do wielu kontekstów, o których dzisiaj rozmawiamy odnośnie tego muzeum i budowania świadomości historycznej – mówi dyrektor muzeum Karol Nawrocki.
Muzeum II Wojny Światowej zostało otwarte w marcu.
Joanna Stankiewicz/jK