Wymiana tynków, stolarki okiennej oraz odmalowanie ścian to plan na najbliższe miesiące. Ruszył remont jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Gdyni. Zabytkowy Zespół Miejskich Hal Targowych przechodzi kolejne renowacje.
Tym razem działania remontowe prowadzone będą w hali płaskiej. W przetargu na wykonanie piątego etapu elewacji budynków wybrano firmę KD Northpol z Redy. Modernizacja przewiduje wymianę szklenia ścian na południowej elewacji hali płaskiej na szklenie dwuszybowe, a także demontaż, konserwację oraz ponowny montaż istniejących klap dymowych w nowych przeszkleniach. Zostanie też uzupełniony tynk i pomalowane ściany oraz zrekonstruowana zabytkowa elewacja ramy hali. Ten etap modernizacji kosztować będzie 375 tys. złotych.
W pierwszym etapie zostanie odtworzony tynk, co zająć ma około miesiąca. Na koniec czerwca zostanie zdemontowana stara stolarka okienna i wymieniona na nową, aluminiową. Ta część prac ma potrwać około 2 miesiące.
TO NIE PIERWSZE TEGO TYPU PRACE
Wcześniej wyremontowany został już między innymi dach, podziemia i poszczególne fragmenty elewacji budynków. Najbardziej charakterystyczna hala łukowa przed dwoma laty została natomiast przemalowana na kolor piaskowy, pojawił się też zegar oraz szyld stylizowany na lata trzydzieste XX wieku.
KONSEKWENTNA ODBUDOWA
Historyczny obiekt poddawany jest kolejnym renowacjom już od kilku lat. Jest to jedno z głównych działań miasta mających na celu poprawę funkcjonalności hal targowych, przywrócenie ich popularności i doprowadzenie do tego, aby na powrót stały się jednym z głównych centrów handlu w Gdyni.
– Budynek jest ważny dla miasta. Pełni wciąż funkcję, dla której został zaprojektowany, czyli miejsce handlu detalicznego i ma ją pełnić nadal – tłumaczy Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. – Dlatego też wszelkie działania związane z tym miejscem podyktowane są chęcią ochrony zabytkowego obiektu, ale również, a może przede wszystkim, utrzymywania funkcjonalności ważnego miejsca w Gdyni – dodaje Marek Stępa.
Zespół Miejskich Hal targowych w Gdyni do rejestru zabytków wpisany został w 1983 roku. Obiekt powstał w latach 30. ubiegłego wieku. Według projektu inż. Jerzego Mullera. Wówczas był to jeden z najnowocześniejszych tego typu budynków w Europie, a dziś pozostaje jednym z nielicznych przykładów konstruktywizmu w polskiej architekturze.
Marcin Lange/pkat/jK