Badanie trwające kilka sekund, niższa dawka promieniowania i bardziej czytelny obraz. Tak działa tomograf komputerowy, który oddano do użytku w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. – Dzięki aparatowi badania są dla pacjenta mniej obciążające – mówi dr Agnieszka Klewicka, kierownik Centrum Diagnostyki Obrazowej w spółce Copernicus w Gdańsku.
Lekarka dodaje, że badanie TK głowy albo klatki piersiowej dziecka trwa jedną sekundę. Aparat Revolution Evo to urządzenie 64-rzędowe, umożliwiające uzyskanie 128 warstw podczas jednego obrotu lampy.
APARAT ZA PRAWIE 4 MLN ZŁOTYCH
Jego zakup i remont pracowni kosztowały prawie cztery miliony złotych. – Po połowie środki przekazały samorząd województwa pomorskiego oraz Ministerstwo Zdrowia. Sprzęt został zakupiony w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, oraz z funduszy samorządu województwa. Z tego samego źródła wcześniej sfinansowaliśmy zakup akceleratora do radioterapii w Gdyńskim Centrum Onkologii oraz tomokomputera dla szpitala w Słupsku – poinformował Paweł Orłowski, wicemarszałek odpowiedzialny za opiekę medyczną.
Nowy tomograf pozwala także na wykonanie tzw. wirtualnej kolonoskopii. To bezbolesne badanie, w którym znacznikiem jest dwutlenek węgla – wyjaśnia dr Agnieszka Klewicka i dodaje, że badanie pozwala na ocenę śluzówki jelita, nie można jednak w jego trakcie pobrać wycinków. Aparat, którym dysponują lekarze z Zaspy umożliwia też m.in. dokładne badanie serca i naczyń wieńcowych, dzięki wyposażeniu w kardiomonitor. Jest też bezpieczniejszy dla pacjenta, bo można robić badania przy zastosowaniu niskiej dawki promieniowania.
TYLKO PACJENCI SZPITALA I MAJĄCY KARTĘ DILO
Badania wykonywane są na razie jedynie pacjentom szpitala na Zaspie oraz osobom z tzw. zieloną kartą leczenia onkologicznego tzw. DILO. – Kilka lat temu szpital św. Wojciecha stracił kontrakt z NFZ. Na szczęście ostatnio skonsolidowaliśmy pracownie diagnostyki obrazowej w ramach naszej spółki i możemy korzystać z kontraktu, który ma Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku – tłumaczy dr Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus. Część pacjentów z WCO ma więc wykonywane badania w szpitalu na Zaspie.
fot. Joanna Matuszewska
NOWE MOŻLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE
Nowy tomograf daje możliwość wykonywania m.in. ogólnych badań diagnostycznych mózgowia, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy z podaniem kontrastu. Możliwe są też szybkie badania powypadkowe całego ciała. Lekarze mają do dyspozycji specjalistyczne oprogramowanie służące m.in. do wykrywania zmian w płucach, wątrobie, czy jelicie grubym.
Umożliwia ono także analizę naczyń krwionośnych w różnych przekrojach wraz z badaniem stopnia zwapnienia blaszek miażdżycowych. Dzięki możliwości usuwania z obrazu artefaktów badaniom poddawane mogą być osoby z implantami stomatologicznymi i ortopedycznymi. W tym roku według planów aparat ma wykonać ponad 10 tys. badań.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl