Hotel albo apartamentowce na terenie dawnych basenów na Polance Redłowskiej w Gdyni. Taki plan na zagospodarowanie historycznych terenów przedstawiają miejscy planiści. Stowarzyszenie Miasto Wspólne ma inny pomysł na Polankę Redłowską, a także tereny sportowe przy Ejsmonda. Urbaniści Miasta Wspólnego zgłosili szereg uwag do przygotowywanego planu miejscowego dla obszaru Kępy Redłowskiej, który wkrótce trafi pod głosowanie gdyńskich radnych.
„MAMY ZGODĘ RADNYCH ORAZ MIESZKAŃCÓW”
Miejscy planiści zapisali w projekcie planu m.in. hotel na terenie dawnych basenów na Polance Redłowskiej lub apartamentów na terenie dawnego sanatorium w Orłowie. Miasto Wspólne już wcześniej zgłaszało uwagi do podobnych zapisów.
– W przypadku Orłowa mamy pełną zgodę z Radą Dzielnicy i mieszkańcami. Tam apartamentów być nie powinno, bo staną się tzw. aparthotelem, czyli zbiorem wszystkich minusów funkcji hotelowej i mieszkaniowej, bez zysków dla miasta – mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Urzędnicy tłumaczą, że możliwości budowy mieszkań domagał się właściciel terenu. Gdyby prezydent odrzucił tę uwagę, to Miasto Wspólne proponuje wprowadzenie zakazu grodzenia przyszłego osiedla apartamentowców.
CZĘŚĆ WIĘKSZEGO PLANU
W przypadku Polanki Redłowskiej, Miasto Wspólne odwołuje się do swojego niedawno przedstawionego pomysłu na stworzenie Gdyńskiej Zielonej Pętli, trasy pieszo-rowerowej okalającej centralną część miasta, wykorzystującej gotową i planowaną przez miasto infrastrukturę. Dodatkowo, w pobliżu tej zielonej obwodnicy miałyby się znaleźć tereny sportowo-rekreacyjne.
CO NAJMNIEJ JEDEN BASEN
Miasto Wspólne proponuje na terenie Polanki Redłowskiej powrót do historii, czyli dopuszczenie wyłącznie publicznych obiektów sportowych. Członkowie stowarzyszenia apelują o co najmniej jeden basen. – Usługi turystyki powinny tu spełniać jedynie dopełnienie głównej funkcji publicznych obiektów sportowych – podkreśla urbanista Michał Szatybełko.
Dodatkowo aktywiści proponują, by planowany tam parking samochodowy podziemny został zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu „Nadmorski”, gdzie istnieje już zdecydowanie bardziej wydolny układ drogowy oparty o ulice Ejsmonda i Prusa. Dzięki temu Polanka nie zostanie zdewastowana na potrzeby takiej inwestycji.
STADION LEKKOATLETYCZNY
Kolejnym elementem zielonej obwodnicy ma być stadion lekkoatletyczny, zlokalizowany w sąsiedztwie kortów tenisowych przy ul. Ejsmonda. – Prowadzimy rozmowy z klubami na temat takiej inwestycji. Okazuje się, że przy odrobinie zaangażowania, dla miasta może ona być bardzo tania, bo większość potrzebnej kwoty można zdobyć od instytucji centralnych – tłumaczy Katarzyna Data-Złoch z Miasta Wspólnego.
Miasto Wspólne liczy na zmianę projektu planu tak, aby stadion mógł w proponowanej lokalizacji powstać. Uwagi do planu dla Kępy Redłowskiej, obejmującego tereny dzielnic Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowa i Orłowa, można było zgłaszać do wtorku.
jK