Najpierw za pomocą drukarki 3D wykonali model serca dokładnie pasujący do organu pacjenta, później przeprowadzili bardzo skomplikowany zabieg. Wielki sukces lekarzy z gdańskiego UCK. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono pierwszy zabieg przezskórnej implantacji zastawki tętnicy płucnej. Pacjentem był 35-letni mężczyzna z wrodzoną wadą serca, operowany w dzieciństwie w USA.
ZABIEG Z SUKCESEM
Pacjent wymagał dalszego leczenia, jednak kolejny, rozległy zabieg kardiochirurgiczny, byłby obarczony bardzo wysokim ryzykiem. W warunkach sali hybrydowej Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK przeprowadzono zabieg przezskórnej implantacji zastawki Melody w pozycję płucną z udziałem prof. Tomasza Moszury z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Zabieg przebiegł bez powikłań i zakończył się pełnym sukcesem. Pacjent za kilka dni, po badaniach kontrolnych, zostanie wypisany ze szpitala. Przeprowadzenie tego zabiegu było możliwe dzięki współpracy wielodyscyplinarnego zespołu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego: Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej oraz Zakładu Radiologii.
MODEL SERCA
W przygotowaniach do zabiegu przeprowadzono symulację procedury z wykorzystaniem indywidualnego modelu serca leczonego pacjenta w skali 1:1, który powstał w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. „Sztuczne serce” zostało zrobione za pomocą drukarki 3D. Do stworzenia modelu wykorzystano wyniki badania serca rezonansem magnetycznym oraz drukarkę M200 polskiej firmy Zortrax.
Postęp, jaki dokonał się w interwencyjnym leczeniu wrodzonych i strukturalnych wad serca umożliwia dziś leczenie wielu pacjentów bez konieczności narażania ich na ryzyko zabiegu kardiochirurgicznego. Wiele z tych technik stosowanych jest z powodzeniem w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Uniwersyteckiego Centrum Medycznego (UCK) w Gdańsku od ponad 20 lat i obecnie stały się rutynowymi zabiegami. Na zabiegi tego typu czekają kolejni pacjenci, u których wiele lat po korekcji zespołu Fallota (atrezji zastawki tętnicy płucnej) doszło do nawrotu zwężenia lub powstania niedomykalności zastawki tętnicy płucnej.