Oczyszczony staw, nowe ścieżki, automatyczna toaleta, rozbudowana siłownia, zmodernizowany kanał – wejherowski park czekają kolejne zmiany, dzięki którym będzie jeszcze piękniejszy. Trwa kolejny etap rewitalizacji tego miejsca.
Kolejny etap rewitalizacji obejmie modernizację stawu, który zostanie oczyszczony, a jego ściany wzmocnione. Zastosowana zostanie także nowa technologia do oczyszczania stawu oraz zmodernizowane zostaną murki oporowe dzielące kanał środkowy od stawu. W ramach inwestycji wykonane zostaną nowe ścieżki – wzdłuż kanału środkowego, poprzez most na rzece Cedron, który także zostanie wyremontowany, w stronę kaplicy nad Cedronem (obok Młyna Biangi).
– Dzięki systematycznej rewitalizacji park jest urokliwym i wręcz magicznym miejscem dla mieszkańców Wejherowa i turystów – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Staramy się wciąż go modernizować i rozbudowywać, aby był jeszcze piękniejszy. Chcemy, aby każdy, niezależnie od wieku, dobrze się tu czuł. Stąd nasze kolejne inwestycje – dodaje prezydent Hildebrandt.
WIĘCEJ ATRAKCJI I PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZNIEJ
Przy placu zabaw powstanie automatyczna toaleta publiczna. Istniejąca siłownia fitness zostanie rozbudowana o kolejne elementy, w tym dla osób starszych. Dodatkowo w parku zamontowany zostanie kolejny element monitoringu.
DUŻE ZMIANY W OSTATNICH LATACH
Rewitalizacja parku rozpoczęła się już w 2006 roku. Z uwagi na duży zakres i koszt przedsięwzięcia, odbywała się etapami. W 2008 r. wykonano meliorację najbardziej nawodnionych obszarów parku – powstały nowe drenaże i oczyszczono istniejące rowy melioracyjne, a na dolnym tarasie wybudowano kawiarenkę i scenę letnią.
W 2009 r. wybudowano nowe ścieżki parkowe, aleję różaną z pergolami, okrągłą rabatę kwiatową, system automatycznego nawadniania dla rabaty kwiatowej i alei różanej. Na najwyższym „mokrym” tarasie posadzono unikalne odmiany dębów błotnych i cypryśników błotnych, wybudowano altanę widokową oraz wykonano melioracje kolejnych obszarów parku.
W 2010 r. na powierzchni ponad 2 tys. m2 wykonano zespół placów zabaw wraz z przebiegającą przez nie ścieżką. W 2011 r. wybudowano kolejne odcinki nowych ścieżek parkowych, wykonano oświetlenie nowych ciągów pieszych, a na podmokłych terenach powstały pomosty drewniane z podświetleniem. Powstała siłownia zewnętrzna, miejsce na ognisko oraz częściowo utwardzono Polanę Piknikową z drogą dojazdową dla Straży Pożarnej. Dokonano kolejnych nasadzeń drzew i krzewów, roślin bylinowych. W 2012 r. wykonano montaż literki alfabetu kaszubskiego.
W 2014 r. oczyszczono i pogłębiono kanał Zachodni (od ul. Św. Jacka) i Północny (od ul. Parkowej); umocniono brzegi kanału Zachodniego. Wykonano stylowy, łukowy most nad kanałem oraz efektowną, podświetlaną fontannę na kanale Zachodnim.
W 2015 r. ustawiony został ostatni element Abecadła Kaszubskiego w ramach Szlaku Alfabetu Kaszubskiego. Jedna z najciekawszych atrakcji w parku pojawiła się 2016 r., kiedy wybudowano dwie woliery (pomieszczenia dla bielików i żurawi, w których mogą się swobodnie poruszać).
jK