W ramach projektu InnovaBio Pomorze (IBP) w Laboratorium PPNT Gdynia trwją prace nad izolacją związków kolagenowych i kwasu hialuronowego z błon kurzych jaj. To nowość, ponieważ jak dotąd, jednym z najpopularniejszych źródeł naturalnego kolagenu były ryby. Również szeroko stosowany kwas hialuronowy pozyskuje się najczęściej z organizmów zwierzęcych lub fermentacji bakteryjnej. Kolagen i kwas hialuronowy, to jedne z najbardziej pożądanych substancji w branży kosmetycznej. Powszechnie stosuje się je jednak nie tylko w kremach i koncentratach przeciwzmarszczkowych, ale również w chirurgii; m. in. do ujędrniania cery, wypełniania ust, w dentystyce, chirurgii oraz w ortopedii, wspomagając rekonstrukcję kości i rehabilitację. Te substancje o cennych i wszechstronnych właściwościach mogą być pozyskiwane z błon jajowych. Surowce do projektu dostarczyło Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „IMPULS” – jeden z parterów aktualnie trwającej edycji IBP.
Celem projektu powierzonego uczestnikom programu InnovaBio Pomorze, jest ekstrakcja kolagenu i kwasu hialuronowego z błon odseparowanych od skorupek mineralnych, które pomimo niezwykle cennych właściwości, w przetwórstwie jaj stanowią odpad. Badania prowadzone w Laboratorium PPNT mogą przynieść więc dobre wiadomości nie tylko branżom zainteresowanym produkcją suplementów z kolagenem i kwasem. Skorzystają również przetwórcy jaj, którzy dzięki współpracy mogą zminimalizować koszty usuwania odpadów, jednocześnie generując sobie dodatkowy zysk ze sprzedaży – jak dotąd produktu ubocznego.
Co ciekawe, zespół badawczy InnovaBio Pomorze, to młodzi, zafascynowani nauką studenci kierunków przyrodniczych. Projekt polega na tym, że firmy mające potrzebę zrobienia badań mogą zlecić je Laboratorium PPNT. Badania przeprowadzają studenci, zdobywając doświadczenie, a firma płaci jedynie za odczynniki. InnovaBio Pomorze jest efektem wieloletniej współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz Międzyuczelnianego Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Program oparty jest na wzorcach sprawdzonych na Uniwersytecie Salt Lake City w USA. W poprzednich edycjach udział wzięło łącznie 68 osób, które zrealizowało 14 projektów badawczych.
Posłuchaj audycji Włodka Raszkiewicza „Pomysłowy Włodzimierz” z Laboratorium PPNT