Kilkumetrowa gałąź z bursztynu z owocami winogron została zamontowana na ołtarzu w kościele świętej Brygidy w Gdańsku. To kolejny element nastawy na bursztynowym ołtarzu budowanym w świątyni.
Prace prowadził zespół kierowany przez artystę bursztynnika Leona Jerzego Sobiecha z Gdyni. Ołtarz powstaje przy współpracy artystów z Drapikowski Studio. Niektóre winogronowe elementy zawieszone na stalowych elementach ważą nawet do 4 kilogramów.
– Ich montaż nie był prosty – mówi Leon Sobiech. – To niezwykle delikatna konstrukcja. Trzeba się bardzo pilnować, by nie oprzeć się na jednej z takich gałęzi. Ten stelaż jest ze specjalnej lekkiej stali. Musimy dobrze zgrać poszczególne elementy i ruchy monterów. Tak, by nic po drodze nie poodpadało ani nie pospadało – tłumaczy Sobiech.
Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z artystą bursztynnikiem l. Sobiechem i ks. proboszczem kościoła ks. L. Kowalskim:
Na parafię wierni cały czas przynoszą większy i mniejsze bryły bursztynu, które poddawane są specjalnej obróbce. Ponad 11-metrowa konstrukcja ze srebra i stali ma być pokryta 2,5 tonami bursztynowych płytek. Trzeba będzie na to zużyć ok. 8 ton surowego jantaru. Poświęcenie bursztynowego ołtarza planowane jest 16 grudnia tego roku – poinformował o tym kilka dni temu metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głodź.
CO JEST NA OŁTARZU?
Na szczycie ołtarza umocowanych zostanie 14 krzyży z przydrożnych kapliczek. Projekt doskonale pasuje do gotyckiej przestrzeni świątyni – przekonuje ks. proboszcz L. Kowalski.
Część elementów już od dawna jest wykonana z bursztynu – Madonna i Dzieciątko otrzymały bursztynowe korony, poświęcone przez papieża Jana Pawła II 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Umieszczony pod sklepieniem biały orzeł także jest bursztynowy, a w 2014 r. w ołtarzu została umieszczona bursztynowa monstrancja i zawieszono relikwiarze metrowej wysokości z relikwiami krwi św. Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki. Prace idą pełną parą.
Anna Rębas/jK