Rozpoczął się ostatni, formalny etap budowy nowego dworca w Sopocie i rewitalizacji terenów przydworcowych. Zgodnie z procedurami, do gmina weszła w posiadanie prawa własności dworca z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Lokal ostatecznie zostanie przekazany PKP S.A.
– W oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) zawartą przez gminę Miasta Sopotu z Bałtycką Grupą Inwestycyjną S.A., Gmina przystąpiła do końcowej procedury przewidzianej umową, tj. nieodpłatnie weszła w posiadanie prawa własności lokalu nowego dworca z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej, gmina przekaże lokal wraz z użytkowaniem wieczystym na rzecz PKP S.A. – mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miasta w Sopocie.
Tym samym procedury związane z rewitalizacją terenów przydworcowych i budową nowego dworca zostaną zakończone.
DUŻE ZMIANY W CENTRUM SOPOTU
BGI S.A. zrealizowała projekt obejmujący zmiany w przestrzeni publicznej. Zmodernizowano drogi w pobliżu dworca, stworzono miejsca ostojowe, przebudowano infrastrukturę podziemną. Powstało także 5 zbiorników retencyjnych oraz kilkukondygnacyjny plac wyposażony m.in. w fontanny oraz ozdobiony roślinami.
Na okres 8 lat partner prywatny – BGI S.A., na podstawie Umowy o PPP i Umowy o utrzymaniu i zarządzaniu, ponosi koszty eksploatacji, utrzymania, pielęgnacji i ubezpieczenia obsługi placu, a na każdą aktywność i organizowane wydarzenie, musi każdorazowo otrzymać zgodę Gminy.
GMINA SPRZEDAŁA GRUNT WART PONAD 8 MLN
Przedstawiciele magistratu podkreślają, że gmina i PKP sprzedały tereny niezbędne do realizacji inwestycji, a nakłady finansowe partnera prywatnego na rzecz gminy wynoszą 22,6 mln zł. Gmina zaś sprzedała grunt wart 8 022 990 zł (brutto).
oprac. puch