Nauka bez przymusu, integracja z rówieśnikami i program dopasowany do potrzeb uczniów. W Szkole Podstawowej nr 69 na Zielonym Trójkącie w Gdańsku otwarto w piątek nową przestrzeń edukacyjną dla dzieci z autyzmem. Podopieczni mają tam profesjonalną opiekę i dużo swobody.
To pierwszy tego typu projekt edukacyjny w Polsce, wychodzący naprzeciw problemom dzieci ze spektrum autyzmu. Realizowany jest od września 2017/18. Na potrzeby uczniów wydzielono około 200 metrów powierzchni skrzydła szkoły. Wyremontowano dwie sale, pokój nauczycielski, toalety i szatnię. Póki co, programem objętych jest czterech chłopców.
„TO DLA NAS OLBRZYMIE WYZWANIE”
Dzieci, jeśli są w formie, uczą się z pozostałymi uczniami z równoległych klas. Jeśli nie czują się w danym dniu na siłach, by uczestniczyć w zajęciach z rówieśnikami, to zostają pod opieką trzech wykwalifikowanych nauczycieli. – To dla nas olbrzymie wyzwanie, ale podjęliśmy rękawicę i z tego jestem bardzo dumny. Na początku były lęki i obawy, bo trzeba pamiętać, że to nauczyciele pracujący w SP nr 69 wzięli na siebie ten trud – mówi Kamil Gajewski, dyrektor szkoły. – Zatrudniłem dodatkowo tylko jednego nauczyciela, cała reszta zajęć jest prowadzona przez moich pedagogów. Specjalnie do tego przygotowanych przez naszego partnera, czyli Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka z Gdańska – dodaje.
„TO SPEŁNIENIE MARZEŃ”
Z programu bardzo zadowoleni są rodzice uczniów. Jak przyznaje pani Małgorzata Wokacz-Zaborowska, mama Michała, to spełnienie marzeń i oczekiwań o zindywidualizowanej edukacji dla naszych dzieciaków o pełnej, włączającej edukacji. – Chłopcy mają swoją czteroosobową klasę. Uczą się w małych grupkach, ale też mają zajęcia z rówieśnikami i uczestniczą w życiu szkoły na miarę swoich możliwości. Dzieci się tutaj dobrze czują. To jest ich miejsce. Co ważne, w tym eksperymencie pedagogicznym to także możliwość korygowania treści programowych. To zdecydowanie ułatwia naukę – zaznacza pani Małgorzata.
„REALIZACJA TAKICH PROJEKTÓW POWINNA BYĆ NORMĄ”
Program docenia też Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak pojawił się w piątek na uroczystym otwarciu nowych przestrzeni edukacyjnych w SP nr 69. Podkreślał, że realizacja takich projektów powinna być normą w polskich szkołach. Ważne jest umiejętne łączenie nauki z integracją. – Dzieci powinny tak funkcjonować i mieć taką jakość zapewnioną. Kiedy patrzymy dzisiaj na rozwiązania prawne i „papier”, to jest on całkiem niezły i powinniśmy mieć już tak wszędzie, gdyby w praktyce realizowane było to, co jest w rozporządzeniach i ustawie.
Eksperyment pedagogiczny realizowany w gdańskiej podstawówce jest przykładem dla innych polskich szkół, które będą chciały w przyszłości realizować podobne projekty.
Aleksandra Nietopiel/hb