Dzięki funduszom unijnym nowe Centrum Kultury powstanie w zabytkowych budynkach opactwa pocysterskiego w Pelplinie. Będą się w nim odbywać warsztaty historyczne, etnograficzne i artystyczne. Otwarcie planowane jest na wrzesień 2022 r.
To już trzeci projekt w tym rozdaniu unijnych środków, na który diecezja otrzymała dofinansowanie z unijnej kasy. Pierwszym było utworzenie nowoczesnej ścieżki zwiedzania we wnętrzach bazyliki katedralnej, gdzie powstanie też dodatkowa przestrzeń wystawiennicza. Drugi to rewitalizacja barokowych ogrodów biskupich.
– Teraz spotykamy się w połowie drogi między katedrą a ogrodami biskupimi łącząc sfery sacrum i profanum – mówi o utworzeniu Kociewskiego Centrum Kultury Patryk Demski, burmistrz Pelplina.
DUCHOWA STOLICA POMORZA
Kociewskie Centrum Kultury będzie mieścić się w zmodernizowanych budynkach biblioteki diecezjalnej, diecezjalnego centrum informacji oraz dawnego Domu Sióstr, który zostanie przekształcony w Dom Artysty. Będą się tu odbywać warsztaty muzyki dawnej, czy warsztaty etnograficzne związane z gwarą, budownictwem ludowym oraz rzemiosłem artystycznym. Będą też zajęcia historyczne nawiązujące do jednego z najcenniejszych pelplińskich zabytków, Biblii Gutenberga. – Zostaliśmy obdarowani przez dziedzictwo cysterskie i chcemy, by to dziedzictwo pobudzało duchowo kolejne pokolenia – mówi biskup pelpliński ks. Ryszard Kasyna. Wiedza o regionie i jego historii ma być przekazywana w Kociewskim Centrum Kultury w nowoczesny i atrakcyjny sposób.
– Pelplin jest jedną z duchowych stolic Pomorza i naturalnym miejscem na realizację takich projektów – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas podpisania umowy na dofinansowanie. Kociewskie Centrum Kultury powstanie za niespełna 15 mln złotych. Większa część tej kwoty, bo aż 12,5 mln, będzie pochodzić ze środków unijnych. Prace rozpoczną się w kwietniu tego roku, a centrum zacznie działać od września 2022 r.
Wojtek Stobba