Dodatkowy basen, salki rozgrzewkowe, pomieszczenia dla trenerów oraz dodatkowe magazyny. W Gdyni powstanie basen olimpijski. Pływalnia będzie większa i jeszcze bardziej funkcjonalna niż pierwotnie zakładano. Nową przestrzeń zaplanowano między innymi w części sportowej obiektu. Powstanie również podziemny dwupoziomowy parking.
– Odwiedziliśmy wszystkie 50-metrowe pływalnie w kraju, łącznie z łódzką, oddaną do użytku w zeszłym roku. Dyskutowaliśmy z przedstawicielami klubów sportowych, związku oraz ministerstwa. W trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej pojawiło się bardzo dużo wniosków i pomysłów. Wiele z nich postanowiliśmy zastosować – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
DLA MISTRZÓW I MIESZKAŃCÓW
W porównaniu do wstępnych założeń, zwiększono powierzchnię całej zabudowy. Pod ziemią powstanie parking nie jedno-, a dwupoziomowy. Zjazd do hali garażowej będzie od strony ulicy Sportowej, z uwagi na zamykanie ul. Olimpijskiej przy okazji meczów odbywających się na Stadionie Miejskim.
Po konsultacji z Polskim Związkiem Pływackim, zdecydowano się również na rozbudowę sportowej części pływalni: podniesienie trybun z poziomu hali basenowej oraz zaprojektowanie basenu przepływowego z przeciwprądem, który będzie służył do treningu doskonalenia techniki pływania.
ODNOWA BIOLOGICZNA
Wybudowane zostaną szatnie dla klubów piłkarskich korzystających z boisk Gdyńskiego Centrum Sportu. Wygospodarowano też zaplecze szatniowe i socjalne dla trenerów oraz dla najbardziej utalentowanych zawodników, dodatkowe sale gimnastyczne oraz rozgrzewkowe. Nad halą basenową zaplanowano zupełnie nową przestrzeń, która zostanie przeznaczona na potrzeby odnowy biologicznej.
NIECKA Z RUCHOMYM DNEM
Sercem obiektu będzie 50-metrowa niecka z 10 torami. – W Gdyni powstanie wielofunkcyjny obiekt, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać rekreacyjnie nawet podczas zawodów. Niecka pływalni będzie wyposażona w ruchome dno oraz pomost, który pozwoli na dowolną konfigurację w zależności od prowadzonych w danej chwili zajęć Gdyńskiego Poruszenia: aqua aerobiku czy rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych – zapowiada Łucyk.
ZMIANY PRZEJDZIE TEŻ OKOLICA OBIEKTU
Metamorfozę przejdzie wkrótce nie tylko teren, na którym powstanie pływalnia, ale cała okolica. Przy ul. Kazimierza Górskiego wybudowany zostanie kompleks biurowo-usługowy, natomiast spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planuje rozbudowę linii kolejowej Kościerzyna – Gdynia (nr 201). W związku z tym wymagana będzie zmiana istniejących sieci oraz układu drogowego w okolicy ulic: Olimpijskiej, Sportowej i Górskiego. Obecnie główna magistrala ciepłownicza przebiega wzdłuż torów bezpośrednio sąsiadujących z terenem Gdyńskiego Centrum Sportu.
– Szczegóły dotyczące prac związanych z sąsiednimi inwestycjami poznaliśmy już podczas projektowania pływalni. Aktualnie rozmawiamy z poszczególnymi inwestorami i wspólnie staramy się wymyślić rozwiązania, które zadowolą każdą ze stron – relacjonuje Marek Łucyk. I dodaje: – PKP zapowiada, że etap projektowania linii nr 201 zakończy się w drugiej połowie 2019 roku.
SŁUPY ENERGETYCZNE NAD PŁYWALNIĄ
Plany związane z przebudową sieci ciepłowniczej mają bezpośredni wpływ na trasę linii napowietrznej kV110, która przebiega dokładnie nad planowaną lokalizacją pływalni. W pierwotnej wersji uzgodnienia z zakładem energetycznym zakładały usunięcie kolizji poprzez podwyższenie istniejących słupów. Ze względu na ograniczenia projektowe, zdecydowano o skablowaniu odcinka linii pod ziemią. – To o wiele korzystniejsze rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy dyskusji na temat tego, czy linia energetyczna w jakikolwiek sposób oddziałuje negatywnie na użytkowników pływalni. Zastosowanie tego rozwiązania nieco wydłuży prace projektowe, jednakże w tym wypadku bezpieczeństwo i funkcjonalność stawiamy na pierwszym miejscu – tłumaczy dyrektor GCS.
PIERWSZA TEGO TYPU NA POMORZU
W maju 2016 roku gdyńska pływalnia znalazła się na liście inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Wpływ na zakwalifikowanie do ministerialnego programu miał m.in. regionalny charakter obiektu oraz wymiar sportowy. Pływalnia olimpijska w Gdyni będzie pierwszą tego typu na Pomorzu. Jednym z kryteriów oceny ofert, obok ceny, będzie również termin realizacji zamówienia.
– Na termin budowy pływalni i oddania jej do użytku składa się szereg czynników i zależności. Jestem przekonany, że warto poczekać trochę dłużej, by efekt końcowy był jeszcze lepszy niż wszyscy zakładaliśmy – mówi Marek Łucyk.
Gdyńską pływalnię projektuje biuro architektoniczne Metropolis ze Szczecina.
gdyniasport.pl/jk