Kolejne zdroje i fontanny w przestrzeni miasta. Do tego modernizacja i budowa nowych sieci i przebudowa kolektorów sanitarnych. To wszystko w ramach kolejnych inwestycji III etapu Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego.
Pod koniec 2017 roku Gdańska Infrastruktura Wodociagowo-Kanalizacyjna dostała ponad 68 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki te wesprą III etap Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego, który wart jest prawie 138 milionów. Część inwestycji już jest prowadzona. Co zaplanowano w kolejnych latach?
MODERNIZACJA SIECI WODOCIĄGOWEJ
Rozbudowana lub przebudowana zostanie sieć wodociągowa i kanalizacyjna w takich dzielnicach jak: Śródmieście, Stogi, Przeróbka, Kokoszki, Brętowo, Wyspa Sobieszewska, Jasień, Przymorze Małe, Wrzeszcz, Chełm i Letnica. – W ramach etapu III planujemy przebudowę 25 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej, nowa sieć będzie miała nieco ponad 4 kilometry. Jeśli chodzi o część wodociągową to przebudowanych zostanie ponad 6 kilometrów sieci, a nowej przybędzie 3,5 kilometra – mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK.
Rozbudowane zostaną też kolektory sanitarne na Kokoszkach, Młyniskach, w Śródmieściu, na Chełmie, Osowej, Siedlcach, Aniołkach i Wrzeszczu Górnym.
„TO WARUNKUJE MOŻLIWOŚĆ DALSZEGO ROZWOJU MIASTA”
– Realizacja nowych zadań poprawi warunki inwestycyjne na terenach między innymi dolnego tarasu – zauważa wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. Według niego to warunkuje możliwość dalszego rozwoju miasta. – Ważnym elementem będzie uzbrojenie terenów portowych w ramach działalności Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, która buduje zaplecze dla terminalu głębokowodnego w Porcie Północnym. To kolejna szansa rozwojowa, jeśli chodzi o inwestycje w porcie – mówi.
NOWE ZDROJE
GIWK stawia też na widoczne zmiany w przestrzeni miejskiej. W tym roku spółka chce zainwestować w nowe zdroje, które pojawią się na Podwalu Staromiejskim, ul. Mariackiej, ul. Szerokiej, ul. Ogarnej, ul. Targ Rybny, ul. Pańskiej i na Westerplatte. W tym roku także odbudowane lub przebudowane będą fontanny na terenie Głównego Miasta: przy ul. Bogusławskiego i przy Kościele Mariackim oraz na Żabiance – w rejonie ul. Subisława.
W kolejnych latach planowane jest przywrócenie fontanny na Placu Wałowym, Targu Maślanym i Targu Drzewnym.
Aleksandra Nietopiel/hb