Kontradmirał Adam Mohuczy – jedna z legend polskich sił morskich – ma swoją tablicę w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w piątek.
Kontradmirał Mohuczy to jeden ze współtwórców Marynarki Wojennej, pełnił funkcje w ramach jej struktur, dowodził okrętami, brał czynny udział w obu wojnach światowych oraz wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
ARESZTOWANY I TORTUROWANY
W 1949 został aresztowany oraz poddany torturom pod fałszywym zarzutem działalności sabotażowej. Wyrokiem Sądu Najwyższego w następnym roku został skazany na 13 lat więzienia. Niestety, w trakcie pobytu w zakładzie karnym w Sztumie jego stan zdrowie się pogorszył. Zmarł 7 maja 1953 roku. W 1957 roku kontradmirał Adam Mohuczy został zrehabilitowany postanowieniem Naczelnego Sądu Najwyższego.
Fot. Radio Gdańsk/Sylwester Pięta
– Admirał Mohuczy jest sztandarową postacią nie tylko dla oficerów Marynarki Wojennej, ale też dla oficerów floty handlowej. Po wojnie to on był pierwszym kapitanem portu morskiego w Kołobrzegu. To on współtworzył gospodarkę morską. Jeśli zaś chodzi o służbę w Marynarce Wojennej to dowodził zarówno pojedynczymi okrętami, jak i zespołem okrętów – mówi rektor uczelni prof. Tomasz Szubrycht.
TABLICA
W ramach uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej admirałowi Mohuczemu, zaprezentowana została również kolekcja grafik Jarosława Biereckiego pt: „Niepodległa” nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wystawa, składająca się z 12 grafik, będzie eksponowana do końca marca w Informatorium Biblioteki Głównej AMW. W dwóch gablotach zostaną wystawione również wydawnictwa poświęcone kontradmirałowi Adamowi Mohuczemu.
Sylwester Pięta/mar