34 osoby zasiądą w Gdańskiej Radzie Seniorów. Będą opiniować miejskie projekty oraz doradzać w sprawach związanych z seniorami.
Konsultacje społeczne dotyczące działalności rady rozpoczną się 7 maja i potrwają do 8 czerwca. Jest kilka kwestii wymagających uzgodnienia z mieszkańcami. – Podczas spotkań z seniorami były różnice zdań chociażby odnośnie wieku, który miałby uprawniać do zasiadania w takiej radzie. Jedni uważają, że powinien to być wiek 60 lat, inni – 65 – mówi radny Adam Nieroda.
KONTROWERSJE WOKÓŁ RADY
– Uważaliśmy, że seniorzy powinni pracować za darmo. Ale dla niektórych seniorów jest to kontrowersyjne. Myślę, że tu będzie największa dyskusja. Poza tym jest kwestia kompetencji. My dajemy możliwość inicjowania pewnych uchwał w porozumieniu z przewodniczącym rady miasta. To krótka ścieżka legislacyjna. Zobaczymy, czy to się sprawdzi – dodaje radna Beata Dunajewska.
W konsultacjach będzie można wziąć udział na cztery sposoby. – Uwagi będzie można składać elektronicznie lub pisemnie w radzie miasta. Na stronie gdansk.pl będzie także dostępna ankieta. W każdym z okręgów wyborczych w ramach konsultacji odbędzie się co najmniej jedno spotkanie. Zaplanowano także jedno duże spotkanie z organizacjami zajmującymi się prawami seniorów – tłumaczy Adam Nieroda.
AKTYWNI SENIORZY
Wybory do Rady odbędą się we wrześniu. Najwięcej przedstawicieli seniorów będą miały Zaspa i Przymorze, a najmniej mieszkańcy okręgu pierwszego obejmującego m.in. Brzeźno, Nowy Port, Przeróbkę, Stogi oraz Orunię.
– Seniorzy od dłuższego czasu zabiegali, by powołać taką radę. Teraz poza dbaniem o sprawy gdańskich seniorów, będą mogli także oficjalnie reprezentować Gdańsk w całym kraju czy za granicą. Patrząc na to, jak aktywni są w mieście seniorzy, wiedzą czego chcą, jestem dobrej myśli – mówi Beata Dunajewska. Pierwsze posiedzenie Gdańskiej Rady Seniorów odbędzie się w październiku.