MOST Wiedzy to platforma stworzona na Politechnice Gdańskiej, która łączy świat naukowy z szeroko rozumianym społeczeństwem, a w szczególności z przedsiębiorcami i innymi naukowcami zarówno z Polski, jak i zagranicy. Portal promuje potencjał naukowy polskich uczelni. Jak można z niego korzystać? – Oprócz tego, że jest to platforma techniczna, to także narzędzie, które wprowadza Otwarty Dostęp (ang. Open Access) do publikacji i raportów, będących efektem prac badawczo-rozwojowych pracowników Politechniki Gdańskiej, szerokiemu społeczeństwu, w internecie, zupełnie za darmo – mówi dr inż. Paweł Lubomski, kierownik projektu.
POPULARNE ZA GRANICĄ
– Wpisuje się to w ruch Otwartej Nauki (ang. Open Science), który jest już popularny w Europie Zachodniej, Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. Tamtejsze uczelnie pracują w ten sposób od dawna. Co więcej, Unia Europejska zaczęła wymagać otwartego dostępu do danych i publikacji w nowych projektach grantowych – dodaje.
AŻ 500 PUBLIKACJI
– Portal, wraz z prezentacją potencjału naukowego, został uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku pod adresem mostwiedzy.pl. Dzięki pracy naukowców i zaangażowaniu pracowników Biblioteki Politechniki Gdańskiej dostępnych jest już ponad 500 pełnych tekstów publikacji, a liczba ta stale rośnie. Dodatkowo w portalu można przejrzeć profile naukowców, projekty realizowane na Politechnice, wynalazki i patenty, czy też zespoły badawcze – tłumaczy mgr inż. Michał Nowacki, koordynator merytoryczny projektu.
ŁATWY DOSTĘP
– Aby ułatwić poruszanie się po portalu, stworzyliśmy 9 obszarów. Są to zespoły badawcze i profile naukowe, publikacje o pełnej treści lub z linkami do nich odsyłającymi. Jak już wspomniałem, są to projekty, wynalazki, laboratoria, aparatura badawcza, ale i kursy on-line oraz informacje o czasopismach, w których publikują naukowcy. To jest oferta na dzisiaj, niewykluczone, że się poszerzy – dodaje.
Na przełomie czerwca i lipca zacznie działać kolejny obszar portalu dedykowany osobom z biznesu, które chciałyby komercyjnie współpracować z zespołami badawczymi. Będzie on miał wbudowaną inteligencję pozwalającą na łączenie pojęć świata naukowego z ich zastosowaniami spotykanymi w nomenklaturze przedsiębiorców.
NIE TYLKO W POLSCE
Projekt jest skierowany także do uczelni zagranicznych. Twórcy skupiają się na tym, aby promować polskich naukowców na świecie. – Dzięki projektowi, uczelnie zagraniczne wychodzą z propozycją współpracy międzynarodowej do naszych naukowców. My do portalu zapraszamy przede wszystkim uczonych z Polski. Teraz trwają rozmowy z kilkoma polskimi uczelniami, aby mogły stworzyć na portalu swoje profile. Za darmo – to ma być promocja nauki na skalę światową – tłumaczy koordynator.
Mat. MOST Wiedzy
„NIE CHCEMY BIERNIE CZEKAĆ”
MOST Wiedzy to nie tylko portal, ale i przestrzeń współpracy. – Nie chcemy biernie czekać na wzrost zainteresowania wartościami portalu, aktywnie działamy w kierunku tworzenia relacji. W roku 2017 zorganizowaliśmy Pomorską Konferencję Open Science. Dodatkowo bierzemy udział w wydarzeniach sprzyjających nawiązywaniu współpracy, zarówno między samymi naukowcami, jak i ze światem biznesu. Na przykład na targach, na których przedstawimy ofertę dla przedsiębiorców. Organizujemy również dni otwarte i spotkania networkingowe – mówi dr Lubomski.
DUŻO ZAINTERESOWANYCH
Aby platforma mogła spełniać swoje założenia, ktoś musi chcieć z niej korzystać. – Od jesieni widzimy stały wzrost zainteresowania. O pełne treści publikacji pytają nas studenci i doktoranci. Nie wszystkie możemy do razu udostępnić. Wtedy zwracamy się do naszych naukowców z informacją, że są zainteresowani ich pracą.
Projekt jest w całości finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Kwota wynosi 9 mln 700 tys. zł.
Patrycja Oryl