Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej w tym roku pod hasłem „Zdrowie zaczyna się w głowie DepresJa”. To cykl bezpłatnych konsultacji ze specjalistami oraz debat poświęconym zdrowiu psychicznemu. W tym roku spotkania będą poświęcone depresji. – Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju trudnościami, wahaniami nastroju, dolegliwościami somatycznymi… Zdarza się, że odczuwamy bóle głowy, kręgosłupa, a okazuje się, że są to maskowane objawy depresji – mówi Katarzyna Wieczorek psycholog z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań oraz organizatorka kampanii. – To trzecia edycja naszej kampanii, która cieszy się dużym odzewem ze strony mieszkańców Gdańska. Nasze działania polegają na otwieraniu prywatnych i publicznych placówek, które bardzo silnie ze sobą współpracują, w udzielaniu konsultacji diagnostycznych, psychologicznych, psychoterapeutycznych. Tym dniom otwartym towarzyszą warsztaty, seminaria, otwarte wykłady – dodaje psycholog.
NIE MÓWIĆ: „WEŹ SIĘ W GARŚĆ!”
Od kilkunastu lat na depresję choruje coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że depresja będzie najczęstszą przyczyną rozpoznawania niepełnosprawności w XXI wieku. – Mówienie o tym z czym człowiek może się zmagać w depresji jest szalenie ważne. Często pokutuje myślenie, że jak komuś ciężko jest wstać rano z łóżka, jak go nie cieszą różne aktywności, które go wcześniej cieszyły to mówi się „weź się w garść!”. Jednak to jest choroba, którą należy leczyć psychoterapią i farmakoterapią. W drastycznym przypadkach ta choroba może doprowadzić do myśli i prób samobójczych. Chcemy obalać stereotyp, że to kwestia silnej lub słabej woli. Człowiek, który cierpi wewnętrznie wie, że nie domaga w pewnych sferach, ale to jest ponad jego siły. Można to porównać z innymi chorobami. Gdy mamy zapalenie płuc to silna wola nas z tego nie wyleczy – podkreśla Katarzyna Wieczorek.
MASKUJĄCE OBJAWY DEPRESJI
Depresja czasami przejawia się niepozornymi objawami maskującymi, które początkowo trudno połączyć z depresją czy z problemami psychicznymi. Są to takie symptomy jak ból głowy, wędrujące bóle po całym ciele, bóle kręgosłupa, układu trawiennego, spadek formy. Charakterystyczne też jest gorsze samopoczucie, które „rozkręca” się w ciągu dnia. – Warto zwrócić uwagę na dłuższe stany przygnębienia, utrzymująca się anhedonia, czyli brak radości z życia czy też kilka głębszych kryzysów w ciągu roku, które pogarszają funkcjonowanie codzienne – mówi Katarzyna Wieczorek.
GDAŃSKI PROGRAM POMOCY
Gdańsk jest pierwszym polskim miastem, które przygotowało własny, samorządowy program ochrony zdrowia psychicznego. W opracowaniu go brało udział kilkudziesięciu specjalistów. – On zasadza się na całościowym spojrzeniu na trudności psychologiczne. Ma on na celu profilaktykę w szkołach, m.in. projekt Oznaczeni, w którym dzieci uczą się rozpoznawać u siebie objawów problemów psychicznych. Są działania interwencyjne i integracyjne, które umożliwiają powrót osobom z trudnościami psychicznymi do ich ról – opowiada Katarzyna Wieczorek.
Podczas ubiegłorocznej edycji kampanii z bezpłatnych konsultacji skorzystało ponad 250 osób. To ułatwia szybkie zdiagnozowanie problemu, ponieważ w placówkach publicznych czeka się na konsultacje nawet pół roku. Podczas Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej będzie można skorzystać z pomocy w 24 poradniach na terenie całego Trójmiasta. Pełna lista dostępna jest TUTAJ. Konsultacje potrwają do końca maja, mogą wydłużyć się do początku czerwca. Trzeba się na nie wcześniej umówić.
Organizatorem kampanii jest Fundacja Wspierania Rodzin Przystań oraz Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Patronami są Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej, Prezydent Miasta Gdańska i Radio Gdańsk. Partnerem jest Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Kilka ważnych faktów o depresji, na które zwracają uwagę organizatorzy kampanii:
– dotyka ludzi w różnym wieku (choć obraz depresji u dziecka, osoby nastoletniej i osoby starszej różnią się od siebie);
– prawie każdy człowiek doświadczył lub doświadczy depresji w ciągu swojego życia – to normalna reakcja na stratę czy niepowodzenia; jednak, gdy stan ten przeciąga się lub jest tak silny, że zakłóca codzienne funkcjonowanie – warto skorzystać z pomocy specjalisty
– depresja to poważna choroba – niemal 800 tyś. osób rocznie popełnia samobójstwo z jej powodu.
– depresja nie jest oznaką słabości!
– może się przydarzyć każdemu, nie zależnie od tego, jak bardzo „powinien cieszyć się z tego, co ma”!
– depresję można leczyć – nie zwlekaj z wizytą u specjalisty!
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie zdrowiezaczynasiewglowie.pl.