Na plaży Śródmieście nurkowie zbierali podwodne śmieci, bębniarze grali, a pod namiotem Akwarium Gdyńskiego można było obejrzeć na przykład szczęki rekina. To wszystko w ramach akcji „Na zdrowie Oceanu”, która zachęcała do zamiany plastiku na szkło.
– Chcemy już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że szklane opakowania się rozkładają, nie wnikają w żywność, są proekologiczne, jest łatwy recykling, mają nieskończoną liczbę żyć – wyjaśnia Monika Mikołajczak z Friends Of Glass.
Akcja w Gdyni miała uświadomić mieszkańcom jak ważne jest ograniczenie plastiku. Organizatorzy alarmują, że co roku do mórz i oceanów trafia blisko 8 milionów ton plastikowych śmieci. Na plaży gdyńskiej stanęło laboratorium Akwarium Gdyńskiego. Dzieci i dorośli mogli tam obejrzeć nie tylko zwierzęta zamieszkujące pod wodami Bałtyku, ale też mieszkańców Wszechoceanu.
PROJEKT MIĘDZYNARODOWY
– To szczęka rekina, fiszbiny wieloryba, gąbki, jest z nami także żółw wodny. Mamy piękne zęby rekinów, ich skórę i jaja. Naprawdę jest co oglądać i dotykać – zachęcała Katarzyna Borowiak z Akwarium Gdyńskiego.
Akcja w Gdyni jest częścią międzynarodowego projektu, który Friends of Glass realizuje w kilku europejskich krajach. Tego dnia każdy, kto wrzucił do sieci swoje zdjęcie z napojem w szklanej butelce i hasztagami #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska przyczyni się do przekazania przez Friends of Glass wsparcia finansowego na rzecz organizacji Surfrider.org chroniącej Ocean przed zanieczyszczeniem.
Magdalena Manasterska/jK