Gdynia uruchamia program, z którego otrzymać będzie można dotacje na założenie ogrodu deszczowego, czyli ekologicznej konstrukcji, odprowadzającej „deszczówkę”. Pierwszy taki ogród, odprowadzający wodę z kilku ulic, powstał na osiedlu Meksyk w ramach jego rewitalizacji, a wzorcową konstrukcję zobaczyć można przy InfoBoxie.
– W mieście jest coraz więcej terenów zagospodarowanych, co powoduje, iż „deszczówka”, która wcześniej wsiąkała w śródmiejskie niezabudowane polany, teraz trafia do kanalizacji deszczowej, dodatkowo ją obciążając. Zakładanie ekologicznych ogrodów deszczowych pomoże ten problem rozwiązać – tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
– Dlatego też rozpoczęliśmy promowanie tzw. małej retencji, czego efektem jest podjęta przez Radę Miasta uchwała o dofinansowaniu mieszkańcom organizowania ogrodów deszczowych – dodaje Michał Guć.
JEST WYJĄTKIEM
Ogrody deszczowe to nasadzenia roślin wieloletnich, rosnących na złożu filtracyjnym, które przechwytują wodę z terenu dużo większego, niż powierzchnia ogrodu (często nawet kilkadziesiąt razy), by ją gromadzić, a także oczyszczać. Mogą one znajdować się w gruncie bądź w pojemniku (co jest ważne w mieście, gdzie brakuje powierzchni rozszczelnionych). Każdy, kto próbował kiedyś nasadzeń w donicy wie, jak szybko ziemia przysycha i jak często trzeba ją podlewać. Ogród deszczowy jest tu wyjątkiem, ponieważ otrzymuje więcej wody z opadu, niż to wynika z jego powierzchni i nawet niewielki deszcz jest w stanie zasilić go odpowiednią ilością wody.
NATURALNY FILTR
Jak odbywa się oczyszczanie wody w ogrodach deszczowych? Woda spływa na przykład z rynny i wpada do ogrodu deszczowego, gdzie przechodzi przez warstwy filtracyjne złożone od góry z mieszaniny ziemi urodzajnej z piaskiem, czystego piasku i porowatego żwiru bądź keramzytu. Tam zostają zawieszone pyły i inne zanieczyszczenia. Jednocześnie w strefie korzeniowej roślin powstaje specyficzne środowisko, w którym znakomicie rozwijają się bakterie tlenowe i beztlenowe. One w największym stopniu przyczyniają się do oczyszczenia wody, rozkładając związki złożone do prostych. Korzenie roślin pobierają substancje proste i pierwiastki i wykorzystują do swojego metabolizmu, a te niepotrzebne, jak np. metale ciężkie, wbudowują w swoje tkanki i w ten sposób zapobiegają ich wymywaniu w głębsze warstwy gleby i zatruwaniu wód podziemnych.
Środki na dofinansowanie zakładania ogrodów deszczowych pochodzić będą z opłat środowiskowych. O wsparcie na ich wykonanie starać się mogą właściciele domów jednorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe.
Marcin Lange/mk