Kolejny dzień „Wakacji z Radiem Gdańsk” spędzaliśmy z przewodniczką i autorką książki „Sekrety Gdańska” Aleksandrą Tarkowską. Książka to zbiór 30 opowieści o Gdańsku, historiach o których być może ludzie słyszeli, ale szczegóły umykają pamięci.
Włodek Raszkiewicz zaprosił autorkę nad Motławę i poprosił o opowiedzenie trzech historii. Początek był taki jak w książce czyli czekała nas poetycko-malarska opowieść o najbardziej gdańskim, zdaniem autorki, filmie „Do widzenia, do jutra”.
Posłuchaj pierwszej historii Aleksandry Tarkowskiej:
Kadr z filmu „Do zobaczenia, do jutra”.
Aleksandra Tarkowska przyznaje, że rolą przewodnika jest wciągnięcie osoby zwiedzającej w historię, tak żeby oglądane miasto w jego wyobraźni ożyło. Najlepiej to zrobić przez opowiedzenie soczystej intrygującej anegdoty. – Jeśli nie zainteresuję, kogoś przez pierwsze trzy minuty, to taka osoba jest „stracona” przez przewodnika. Już trudno odzyskać jej uwagę – mówi Aleksandra Tarkowska.
Książki w dorobku Aleksandry Tarkowskiej. Jest ich sporo. Pierwszą była „Gdynia między wojnami”. Fot.RG
„Sekrety Gdańska” to zatem z jednej strony fakty ale podane intrygująco. Najlepszym przykładem jest druga historia opowiedziana w audycji przez Aleksandrę Tarkowską. Każdy chyba słyszał o tragedii do jakiej doszło na Motławie w 1975 roku. Prom przewożący pasażerów przez rzekę zatonął. Zginęło 18 osób. Kto wie jak doszło do tej tragedii? Co poszło nie tak? A jakie wyroki zapały w procesie o spowodowanie katastrofy? Autorka dokopała się do bardzo ciekawych faktów.
Posłuchaj drugiej historii Aleksandry Tarkowskiej:
Aleksandra Tarkowska jest rowitą gdynianką i mieszkanką Gdyni. – Sercem jestem związana z Gdynią, ale w Gdańsku czuję się jak u siebie. To chyba tak juz jest z nami mieszkańcami Trójmiasta. W jednym mieście mieszkamy, w innym pracujemy, jeszcze w innym się bawimy – mówiła nam przewodniczka.
Czy wiecie jaka jest najstarsza restauracja w Gdańsku? Znajduje się w budynku, który właściwie cudownie uniknął wojennej pożogi jaka spotkała całe Główne Miasto. Restauracja liczy 100 lat, znajduje się w budynku mającym 300 lat, ale można w środku podziwiać cegły, których wiek sięga 600 lat. Trzecia opowieść przewodniczki była naprawdę smakowita.
Posłuchaj trzeciej historii Aleksandry Tarkowskiej:
„Sekrety Gdańska” Aleksandry Tarkowskiej to pozycja z którą można rodzinnie wędrować i czytać miejsca czytając poszczególne opowiadania. Polecamy ksiązkę, ktora została wydana pod patronatem Radia Gdańsk.
Sekrety Gdańska – okładka.
Włodzimierz Raszkiewicz