Naukowcy chcą sprawdzić geny wilków na Pomorzu. Do przeprowadzenia badań przygotowuje się Słowiński Park Narodowy we współpracy z nadleśnictwem w Szczecinku. Analiza materiału ma pomóc w ustaleniu między innymi, czy wilki krzyżują się z psami.
Specjaliści chcą w pierwszej kolejności oszacować wielkość populacji drapieżnika w północnej Polsce. Drugim etapem będzie zebranie materiału genetycznego wilka, który zostanie poddany szczegółowej analizie. Nowa wiedza ma odpowiedzieć na pytania, jak duże są dystanse genetyczne pomiędzy różnymi grupami wilków, które zasiedliły północną Polskę oraz czy drapieżniki nie krzyżują się z psami.
HYBRYDA WILKA
– Mogą być tak zwane hybrydy, czyli wilki z domieszką psów. Są takie przekazy, które wskazują na to, że prawdopodobnie tak jest. Stąd też może mówi się o innych zachowaniach tych mieszańców. Trudno teraz powiedzieć, na ile to zachowanie występuje naturalnie, jako działalność wilka, czy też może takich mieszańców, które mają trochę inne zachowania – Marek Sobocki, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego.
Sobocki nie wyklucza, że hybrydy wilków z psami mogą wpływać na ich zachowanie względem człowieka, zwłaszcza poziom agresywności.
WYKLUCZYĆ DYWAGACJE
– To są teraz właśnie dywagacje i dlatego wypadałoby to podeprzeć badaniami genetycznymi, żeby wykluczyć niepoparte niczym twierdzenia – dodaje dyrektor SPN.
Podczas prowadzenia badań, naukowcy sprawdzą także odchody wilków, aby dokładnie poznać ich preferencje żywieniowe.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT
Na razie nie wiadomo, kiedy cały projekt wystartuje. Słowiński Park Narodowy może w tym zakresie wejść w międzynarodową współpracę. Analizę genów wilka szykują również m.in. Włochy.
Posłuchaj materiału naszego dziennikarza:
Paweł Drożdż/mm