Nie wychodząc z domu, zobaczysz najciekawsze miejsca w Gdyni z trójwymiarowej perspektywy, z lotu ptaka i czterech stron świata, a nawet porównasz na retromapie, jak miasto zmieniło się na przestrzeni lat. Gdynia dysponuje nowymi narzędziami, które dają możliwość niestandardowego przyjrzenia się miastu z poziomu przeglądarki internetowej. TRZY WYJĄTKOWE NARZĘDZIA
Trzy nowe narzędzia przygotowane dla Gdyni przez firmę MGGP Aero są już dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki trzem portalom od teraz każdy może przyjrzeć się miastu w nietypowym ujęciu: z lotu ptaka, na ukośnych zdjęciach z czterech stron świata, w trójwymiarowym modelu i w zestawieniu z historycznymi zdjęciami sprzed lat.
Gdynia 3D – www.gdynia.polska3d.pl to realistyczna wizualizacja miasta stworzona na podstawie zdjęć lotniczych i nałożonych na nie zdjęć ukośnych. Forma 3D pozwala na przybliżanie, zmianę kąta nachylenia i obracanie dowolnego fragmentu miasta.
Fot. gdynia.polska3d.pl
Gdynia wczoraj i dziś – www.gdynia.retromapy.pl. Retromapy to narzędzie, które pozwala na interaktywne porównywanie ortofotomap z różnych okresów czasowych i przyjrzenie się zmianom w danym miejscu na przestrzeni lat.
Fot. gdynia.retromapy.pl
Zdjęcia pionowe i ukośne – www.gdynia.ukosne.pl – Zdjęcia ukośne dają możliwość przyjrzenia się każdemu miejscu w Gdyni z czterech stron świata oraz z góry, co pozwala na wykonanie pomiaru długości, powierzchni i wysokości.
Fot. gdynia.ukosne.pl
Wszystko jest proste w obsłudze, z przejrzystym interfejsem. Nie ma konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania lub wtyczek. Wizualizacje pozwalają na szybką analizę dowolnego fragmentu miasta z każdej strony.
SKORZYSTAJĄ TEŻ SPECJALIŚCI
Kto, oprócz samych mieszkańców, skorzysta na nowych mapach? Przede wszystkim Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta, który wykorzystuje je w swojej codziennej pracy, a z narzędzi mogą też korzystać inne wydziału oraz zewnętrzne instytucje.
Mogą w łatwiejszy sposób dokonać podstawowych pomiarów długości, szerokości, powierzchni i wysokości budynków, określić geometrię dachów czy też zbadać wpasowanie nowych obiektów w tkankę miejską oraz określić punkty i osie widokowe – czytamy na miejskim portalu gdynia.pl. Model miasta w 3D daje z kolei lepszy podgląd na rzeźbę terenu i kubaturę. Sama ortofotomapa (zdjęcia lotnicze) to przydatne narzędzie przy zarządzaniu przestrzenią lub gospodarką nieruchomościami. Do tego dochodzi także Numeryczny Model Terenu.
Nowe narzędzia pomagają urzędnikom także w pracy geodezyjnej, do weryfikacji poprawności innych map. Skorzystać mogą też miejscy planiści, bo przestrzenny ogląd terenu ułatwia prace przy planach zagospodarowania przestrzennego. Inne przykładowe zastosowania to chociażby tworzenie modelu wysokościowego wszystkich budynków i opracowanie kompleksowej mapy hałasu czy symulowanie zasięgów obszarów zalewowych oraz projektowanie i zarządzanie zasobami drogowymi.
oprac. mar