Jego głównym zadaniem jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki. Ma dzięki temu chronić teren przed zalaniem. W Gdańsku powstał pierwszy ogród deszczowy, który stworzyła spółka Gdańskie Wody.
Ogród powstał na gdańskich Stogach, przy magazynie przeciwpowodziowym. Dzięki rosnącym w nim roślinom wodnym lub wodolubnym, wchłania on o 40 procent więcej wody niż zwykły trawnik. Taką przestrzeń można też stworzyć na własnym osiedlu lub przy domu.
– Ogród deszczowy zaczyna się w miejscu, gdzie zaczyna spływać woda, czyli najbardziej oczywistym źródłem jest rynna. Promujemy rozwiązania, które nie wymagają dużych nakładów pielęgnacyjnych. Warto posadzić roślinność, która naturalnie mogłaby wyrosnąć w takim miejscu, ale układamy ją w jakąś kompozycję. Co ważne, ogród może być częścią terenu rekreacyjnego. Ponadto filtruje wodę, zwiększa bioróżnorodność, dba o czystość powietrza i obniża jego temperaturę. To też małe zbiorniki retencyjne, które są jednym ze sposobów na zapobieganie zalaniom – mówi Joanna Rayss ze spółki Gdańskie Wody.
DWA RODZAJE
W ogrodzie deszczowym na Stogach pojawiły się rozmaite byliny, m.in. knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny czy strzałka wodna.
– Doskonałą rośliną do ogrodów deszczowych są irysy, które okresowo są odporne na suszę, ale jak najbardziej jest to gatunek nadwodny, który znosi okresy zalania wodą. Można u siebie stworzyć ogród suchy, czyli taki, w którym woda będzie wsiąkać lub ogród mokry, który powstał na Stogach. Jeśli mamy zbyt mało miejsca i na przykład boimy się, by nie zalało nam piwnicy, to możemy urządzić ogród deszczowy w szczelnym pojemniku – dodaje Joanna Rayss.
POMOC MIASTA
Miasto chce wspierać wspólnoty, które będą chciały utworzyć ogród deszczowy na swoim terenie.
– Przygotowujemy program Ekologiczna Rodzina, którego częścią jest właśnie wsparcie dla powstawania takich ogrodów. Warunkiem grantu będzie wydzierżawienie podwórka. Chodzi nam o to, by wspólnoty miały poczucie, że są gospodarzami tego terenu – mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Miasto planuje podobne ogrody stworzyć także na skwerze przy ul. Za murami oraz na Placu Biskupa O’Rourke we Wrzeszczu.
Poradnik jak stworzyć własny ogród deszczowy, dostępny jest na stronie Spółki Gdańskie Wody.
Joanna Stankiewicz/mkul