Większość po raz kolejny, niektórzy po raz pierwszy. W Dworze Artusa młodzi gdańszczanie odebrali dzisiaj Stypendia im. Gabriela Daniela Fahrenheita. To wyjątkowe wsparcie finansowe, bo fundowane osobom, studiującym za granicą.
W tym roku przyznano 6 nowych stypendiów i 19 kontynuacji. Młodzi ludzie, by otrzymać wsparcie, oprócz wysokich wyników w nauce mają też zobowiązania, z których muszą się wywiązywać.
– Jednym z obowiązków stypendystów jest prowadzenie bloga. Pomagają też w aplikacjach nowym stypendystom, którzy chcą kształcić się za granicą, odwiedzają swoje szkoły macierzyste w Gdańsku, prowadzą zajęcia, a nawet korepetycje, angażują się w wolontariat i biorą udział w Dniach Nauki w Centrum Hewelianum – mówi Halina Maciejewska z Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.
COMIESIĘCZNE WSPARCIE FINANSOWE
Stypendyści studiują na różnych uczelniach i kierunkach, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Podkreślają, że stypendium jest dla nich ważnym zastrzykiem finansowym, który ich zabezpiecza i pozwala skupić się na nauce. Studenci miesięcznie – przez 9 miesięcy – otrzymują wsparcie miedzy 2 a 3 tysiące złotych.
Malwina Strugała, która jest na 4 roku matematyki aktuarialnej na Uniwersytecie Heriot Watt w Edynburgu, przez trzy lata pobiera stypendium i, jak mówiła Radiu Gdańsk, to dla niej bardzo ważne. Podkreślała też silny związek ze swoim rodzinnym miastem, ale nie wie jeszcze czy wróci po studiach. – Jest kilka firm, w których mogłabym pracować. Jeżeli tu, w Gdańsku, będą projekty, którymi byłabym zainteresowana, to być może wrócę. Tu jest moje rodzinne miasto i świetnie się tu czuję – powiedziała.
DODATKOWE KORZYŚCI
Stypendium daje też inne, oprócz finansowych, korzyści, które doceniają młodzi ludzie. – Organizujemy różne konkursy, uczestniczymy w wydarzeniach, w których normalnie byśmy nie brali udziału, prowadzimy też bloga. Dzięki temu możemy też rozwijać naszą działalność w ramach Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita – mówiła z kolei Julia Stankiewicz, która na uniwersytecie w Manchesterze studiuje inżynierię lotniczą i kosmiczną. Stypendium odebrała po raz trzeci.
Swoją przygodę z uczelnią zagraniczną rozpoczyna świeżo upieczony stypendysta Jakub Lewandowski, który będzie studiował nauki o środowisku na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. – Złożyłem wniosek o stypendium, bo stwierdziłem, że jest to duży potencjał, by wspierać Gdańsk w zakresie właśnie nauk o środowisku i meteorologii – powiedział Radiu Gdańsk.
Stypendia młodym ludziom wręczył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Nagrody ufundowano po raz 14. Gdańsk jest jedyną gminą w kraju, przyznającą tego typu wyróżnienia. Do tej pory, od roku akademickiego 2005/2006, przyznano 365 stypendiów, na łączną kwotę prawie 9 mln zł.
Aleksandra Nietopiel/jK