Przedstawiciele różnych wyznań i władze miasta solidarni ze społecznością wyznania żydowskiego. Wszyscy spotkali się w czwartek przed Synagogą we Wrzeszczu. Chodzi o środowy incydent wybicia okna podczas modlitwy Jom Kipur.
– Krzywdy materialne jest łatwo naprawić, znacznie trudniej jest zabliźnić ranę, która powstaje w psychice człowieka – tak o incydencie wybicia szyby w Synagodze Gdańskiej mówił Lesław Piszewski, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.
SOLIDARNOŚĆ PREZYDENTA
Solidarność z gdańską gminą wyrazili prezydent miasta Paweł Adamowicz i przedstawiciele innych wyznań, którzy zgromadzili się po południu przed budynkiem świątyni we Wrzeszczu.
– Ten przykry incydent podczas wczorajszych modlitw nie jest w stanie zakłócić dobrosąsiedzkich relacji i stosunków, jakie są między Polakami a Żydami, i między Żydami, a innymi wyznaniami. 24 godziny od tego zdarzenia jest już wstawiona nowa szyba. To symbol, jak bardzo szybko się z tym uporaliśmy i naprawiliśmy tę szkodę – mówił Lesław Piszewski.
„NIECH ZRODZI SIĘ DOBRO”
Biskup Wiesław Szlachetka z Archidiecezji Gdańskiej powiedział z kolei, że ma nadzieję, że z tego incydentu zrodzi się dobro. – Mam nadzieję, aby tym dobrem był pokój w naszych sercach i pokój między nami.
Słowa solidarności i wsparcia wyraził też biskup Marcin Hintz, przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i przedstawiciel parafii Kościoła Ewangelicko Metodystycznego w Gdańsku – ks. Sebastian Niedźwiedziński, który zacytował fragment psalmu 23: „Choćbym kroczył ciemną doliną to zła się nie ulęknę, bo ty jesteś ze mną”.
SPRAWCA POSZUKIWANY
Na koniec spotkania zgromadzeni przed budynkiem Synagogi dokonali symbolicznego odsłonięcia okna, które w środę zostało wybite. Sprawca ataku na świątynię wciąż jest poszukiwany. Policja udostępniła nagranie z monitoringu, który zarejestrował zajście.
Aleksandra Nietopiel/mkul