Będą lepiej zabezpieczone, z ułatwieniami dla niewidzących oraz jubileuszowymi motywami na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowe paszporty pojawią się już w listopadzie. Wśród motywów, które znajdą się na ich kartkach będzie także pomorski akcent. To sylwetka Eugeniusza Kwiatkowskiego – budowniczego Gdyni.
W tym roku, z okazji stulecia odzyskania niepodległości Polacy otrzymają zaawansowany technologicznie paszport.
NOWA FORMA GRAFICZNA
Zaktualizowane zostaną nie tylko zabezpieczenia, ale także jego forma graficzna. Na stronach znajdą się wizerunki graficzne dotyczące postaci, miejsc, wydarzeń i symboli związanych z odzyskaniem niepodległości. Motywy obecne w paszporcie wybrane zostały w internetowym głosowaniu w zeszłym roku. Plebiscyt zorganizowało „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018″ zorganizowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego wyniki przedstawiono w listopadzie 2017 roku. Internauci oddali ponad 750 tysięcy głosów. W nowym paszporcie znajdą się następujące motywy:
Bitwa Warszawska
Antoś Petrykiewicz
Godło II RP
Grób Nieznanego Żołnierza
Ignacy Paderewski
Józef Piłsudski
Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza
Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
Order Virtuti Militari
Powstania Śląskie
Roman Dmowski
Wincenty Witos
Wojciech Korfanty
Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił
Gabriel Narutowicz
Orzełek Legionowy
Inskrypcja „Matka i Serce Syna”
Eugeniusz Kwiatkowski
Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”
NOWE, ZAAWANSOWANE ZABEZPIECZENIA I UŁATWIENIA
Na stronie MSWiA można przeczytać także więcej o zabezpieczeniach w nowych dokumentach:
„Paszporty będą wyposażone w jeszcze lepsze zabezpieczenia i zapewnią dokumentom wysoki poziom ochrony przed sfałszowaniem. Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Umożliwi ona wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości. Inne elementy zabezpieczające, które będzie zawierał nowy paszport, to m.in.: element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu.”
Paszport będzie zawierał także ułatwienia dla osób niewidzących i niedowidzących. To tłoczona alfabetem Braille-a nazwa dokumentu. Warto dodać, że z powodu wprowadzenia nowego wzoru paszportu, te które posiadają dotychczasową formę graficzną zachowują ważność i nie ma potrzeby ich wymiany. Wygląd paszportu zmieniany jest mniej więcej co 10 lat. Wynika to z konieczności aktualizowania zabezpieczeń. Wcześniejszy wzór dokumentu obowiązywał od 2006 roku.
Daniel Wojciechowski/mmt