Nawet 75 tysięcy złotych na remont podwórka mogą otrzymać wspólnoty mieszkaniowe w Gdańsku. W ramach programu „Wspólne Podwórko” miasto finansuje zagospodarowanie terenów wokół budynków. We wtorek zaprezentowano odrestaurowane podwórka przy ulicy Wolności w Nowym Porcie. Tutejsi mieszkańcy jako pierwsi wzięli udział w miejskim programie. – To właśnie mieszkańcy decydują o zagospodarowaniu podwórka, jak ma ono wyglądać, jakie elementy mają się na nim znaleźć, a miasto wspiera finansowo realizację projektów. W tej kadencji wydaliśmy 10 milionów na około 130 podwórzy. To dobra inwestycja dzielnicowa, która podnosi poziom życia mieszkańców, ale co ważne, integruje sąsiadów. Tworzy się „mikrodemokracja” – oceniał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
REWOLUCJA PODWÓRKOWA
Warunkiem otrzymania dofinansowania jest posiadanie tytułu prawnego do terenu, które można nabyć za symboliczną złotówkę. Prezydent zaznaczał, że miasto nie tylko daje środki na renowacje terenów przy budynkach mieszkalnych, a także oferuje pomoc architektoniczną oraz mediatorską.
– Pomagamy przy tworzeniu projektu, ustaleniu, gdzie mają być zaparkowane samochody, gdzie ma stać altana, ile ma być ławek. Największe problemy są tam, gdzie mamy do czynienia z podwórkami wielu wspólnot. Bywają takie podwórka, gdzie wspólnot jest 10. Proszę sobie wyobrazić, sprawa dotyczy wtedy ponad setki osób, to mały parlament. Czasami powstaje klincz. Wtedy proszę o wsparcie panią dr Borysewicz. To jest architekt, który tłumaczy, pośredniczy w nawiązaniu porozumienia – dodawał prezydent.
PREKURSORSKI NOWY PORT
Mieszkańcy Nowego Portu jako pierwsi skorzystali z miejskiego programu. – Podwórko przy ul. Wolności 18-20 w Nowym Porcie jest przykładem dobrej integracji, ponieważ poszczególne wspólnoty kolejno przystępowały do programu i zagospodarowywały podwórka według potrzeb, które służą przede wszystkim mieszkańcom. To jest również zachęta dla wspólnot, aby podejmowały inicjatywy i składały wnioski w kolejnych latach. Planujemy, że ciągu kolejnych 5 lat zostanie zagospodarowanych kolejnych 250 wnętrz podwórkowych – mówił Piotr Grzelak.
Przedstawicielom czterech wspólnot wręczono symboliczne czeki z grantami.
Odrestaurowane podwórko w Nowym Porcie. Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz
– Czujemy się gospodarzami naszej przestrzeni i udaje nam się upiększać ją krok po kroku dzięki środkom z miasta. To wszystko jest realne i do zrobienia – podkreślała Danuta Dołaszyńska, inicjatorka odrestaurowania podwórka. – Zachęcam wspólnoty, zwłaszcza te z mojej dzielnicy, żeby wzięły udział w programie „Wspólne Podwórko”. Udział w nim ma jeszcze jeden, niezwykle cenny aspekt – integrację z sąsiadami.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W PROGRAMIE?
Program „Wspólne podwórko” jest koordynowany przez Gdańskie Nieruchomości SZB, który prowadzi nabór wniosków i współpracuje ze wspólnotami przy realizacji projektów zagospodarowań. Maksymalna kwota dofinansowania do zagospodarowania, remontu podwórka to 75 000 zł. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest posiadanie tytułu prawnego do terenu, opracowanie projektu zagospodarowania, kosztorysu wraz z przedmiarem prac, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz otrzymanie wszystkich niezbędnych pozwoleń wynikających z przepisów budowlanych.
Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ
Na zagospodarowanie gdańskich podwórek w 2018 roku Gdańsk przeznaczył ponad 2 mln zł.
Maksymilian Mróz