Dwadzieścia trzy filmy walczą o nagrodę główną Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, który rozpoczął się w Gdyni. Przed południem w Gdyńskim Centrum Filmowym widzowie mogli obejrzeć pierwsze obrazy konkursowe.
Kilka z filmów dotyka tematyki Holokaustu i relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Film „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć” przedstawia materiały z Archiwum Emanuela Ringelbluma, dokumentującego życie w getcie warszawskim i innych gettach w całym kraju. Jak podkreśliła reżyser Ewa Żmigrodzka, relacje zebrane w Archiwum Ringelbluma zachowały cząstkę żydowskiego życia w okupowanej przez Niemców Polsce.
– Tam są badania lekarskie, opakowania po cukierkach, jakby taka arka, gdzie miało się wszystko zebrać. Oni wiedzieli, że giną. Ta świadomość do nich docierała, później już była pewność. Ringelblum i jego współpracownicy z Oneg Szabat chcieli zachować, uratować dla przyszłych pokoleń życie żydowskie, to, kim byli – zaznaczyła reżyser.
ZŁOTY OPORNIK
O główną nagrodę festiwalu – Złoty Opornik – walczy też film „Ada Krysia Willenberg” w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego. – Bohaterka filmu jako trzynastolatka przeskoczyła mur getta warszawskiego i od 1943 roku była ukrywana przez Polaków. A gdy została zesłana na roboty do Niemiec, wspierał ją inny Polak, granatowy policjant, który był antysemitą. Opowiadał jej różne sceny tak, że ona mówiła, że się go bała. Ale równocześnie ją pokochał, nie wiedział, że jest Żydówką, często ratował jej życie w trakcie tego pobytu w Niemczech, tam było mnóstwo cudów – mówił Krzysztof Żurowski.
Festiwal „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni jest poświęcony przede wszystkim prezentacji filmów dokumentalnych i reportaży radiowych nawiązujących do historii Polski lat 1939-1989. W tym roku hasło przewodnie to: „Europa Środkowo-Wschodnia, wygrane starcie z dwoma totalitaryzmami”. W trakcie spotkań i wydarzeń towarzyszących festiwalowi goście z krajów naszego regionu będą opowiadać o drogach do wolności Węgier, Czech, Słowacji czy krajów nadbałtyckich.
Patronem medialnym Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” jest Polskie Radio.
IAR/jK