W Gdyni zainaugurowano pierwszą edycję polsko-niemiecko-izraelskiego projektu, przygotowanego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Ćwiczenie nowoczesności” to międzynarodowy projekt Instytutu Pileckiego, który ma młodych ludzi zachęcić do refleksji nad fenomenem modernizmu.
Do poniedziałku uczestnicy szkoły letniej z wielu europejskich krajów będą brali udział w rozbudowanym programie artystycznym i naukowym. Nie zabraknie też wykładów otwartych dla mieszkańców Gdyni.
PONURE OBLICZE NOWOCZESNOŚCI
– Sto lat temu pragnienie i rozumienie nowoczesności, silnie żywione przez Europejczyków po katastrofie I Wojny Światowej, wyraziło się w modernistycznej architekturze choćby Bauhausu, literaturze i sztuce – mówi doktor Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – Ta nowoczesność miała także ponure oblicze, którym stały się brutalne systemy totalitarne, usiłujące zbudować nowego człowieka w nowym społeczeństwie. Dziś, wraz z grupą młodych twórców, chcemy spojrzeć na nią ponownie pod różnymi kątami, aby spróbować zdefiniować korzenie i przejawy nowoczesności w XX i XXI wieku – dodaje Kozłowski.
GDYNIA I MODERNIZM TO JEDNOŚĆ
Z kolei Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni podkreśla, że Gdynia i modernizm to jedność. – Styl ten w architekturze europejskiej lat 20. i 30. XX wieku rozwijał się wówczas, gdy powstawała Gdynia – mówi. – Cechowała go szlachetna prostota, funkcjonalizm i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Niewiele jest w Europie tak wielkich, zwartych zespołów architektury modernistycznej, jak w Gdyni – dodaje.
Od środy do niedzieli odbywać się będą bezpłatne spotkania dla mieszkańców. Wśród tematów znajdą się m.in. architektura modernistyczna w Polsce, Niemczech i Izraelu oraz wyzwania, związane z jej konserwacją i ochroną. Gościem specjalnym będzie prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków.
Pierwszy wykład w środę w Konsulacie Kultury o godz. 18:00 pod hasłem „Wspólne dziedzictwo”.
Marcin Lange/jK