Można tam poznać dowiedzieć się czegoś na temat ciśnienia powietrza lub zrobić głośnik z rzeczy, które każdy znajdzie w domu. W Gdyni odbywa się Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory.
W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym goście mogą między innymi skorzystać z kontrolerów wirtualnej rzeczywistości (VR – ang. virtual reality).
– Kolega tutaj macha i zbija kwadraciki, a drugi łapie ryby. Uczy się przy tym obliczenia gęstości. Z naukowych ciekawostek dowiedzieliśmy się, że człowiek też może przewodzić prąd. Robiliśmy różne instrumenty z rzeczy, których używamy na co dzień. Oglądaliśmy również projekt o sztucznej inteligencji i o programach do tworzenia aplikacji – opowiadał uczeń jednej z gdyńskich podstawówek.
CIEKAWE WARSZTATY
W ramach festiwalu można wziąć udział w warsztatach, wykładach i dyskusjach naukowych. W tym roku gośćmi będą m.in. Dawid Myśliwiec – twórca jednego z najbardziej popularnych kanałów edukacyjnych na Youtube „Uwaga! Naukowy Bełkot” oraz uczestnicy narodowej zimowej wyprawy na K2 2017/2018 – Artur Małek i Maciej Bedrejczuk.
ZAPREZENTUJĄ 35 NAJLEPSZYCH PROJEKTÓW
Podczas Gdynia E(x)plory Week rozstrzygany jest także Konkurs Naukowy E(x)plory. Rywalizuje w nim młodzież w wieku od 13 do 20 lat. Uczestnicy stworzyli własne projekty naukowe, które przygotowali indywidualnie lub zespołowo. Do finału zakwalifikowano 35 projektów naukowych, wybranych spośród 160 konkursowych zgłoszeń z całej Polski.
O zwycięstwo walczą autorzy m.in.: czytnika skali szarości dla niewidomych, rowerowego skanera jakości powietrza, czy systemu bezpiecznej kąpieli dla osób starszych. Nagrody przyzna jury, złożone z 20 uznanych ekspertów i autorytetów naukowych.
WYSOKIE STYPENDIA
Zwycięzcy nagród głównych otrzymają stypendia w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych. Są też wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w Phoenix, Expo-Sciences International w Abu Dhabi oraz Infomatrix w Rumunii.
Festiwal E(x)plory potrwa do piątku 26 października. Wstęp jest bezpłatny, a na warsztaty obowiązują zapisy. Chętni mogą wysyłać zgłoszenia pod adres e-mail: warsztaty@explory.pl.
Magdalena Manasterska/mkul