Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Aleksandra Dulkiewicz (WdG) i Agnieszka Pomaska (PO) jednogłośnie: W Radzie Miasta Gdańska będzie koalicja

7 listopada 2018 14:21
w Wiadomości
A A

W nowej Radzie Miasta Gdańska rządzić będzie koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej oraz komitetu Wszystko dla Gdańska. Liderzy ugrupowań negocjacje koalicyjne rozpoczną po 11 listopada, jednak już teraz jasne jest, które kluby utworzą koalicję rządzącą. Do nowej Rady Miasta Gdańska dostały się trzy ugrupowania. To Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej oraz komitet prezydenta Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska. Najprawdopodobniej dwa ostatnie stworzą koalicję w nowej radzie. Choć negocjacje jeszcze oficjalnie nie ruszyły, jest to pewne.

NATURALNA KOALICJA

Szefowa PO w Gdańsku posłanka Agnieszka Pomaska wyklucza koalicję z Prawem i Sprawiedliwością. Dla niej naturalnym koalicjantem jest ugrupowanie prezydenta Pawła Adamowicza. – Możliwa koalicja jest tylko jedna, z radnymi pana prezydenta Adamowicza – mówi Agnieszka Pomaska. – Nikt z nas nie wyobraża sobie koalicji z PiS-em. Myślę, że do tej koalicji dojdzie, ale będziemy o niej rozmawiać po 11 listopada z panem prezydentem. Skład rady miasta pozwolił mi optymistycznie patrzeć w przyszłość Gdańska. Ta rada dość znacząco się zmieniła, można powiedzieć przewietrzyła. Jest dużo ambitnych, nowych osób, co wróży dobrą współpracę – dodaje szefowa gdańskiej PO.

W podobnym tonie wypowiada się wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która reprezentuje komitet Wszystko dla Gdańska. – Klub Wszystko dla Gdańska będzie tworzyło sześcioro radnych. Musimy podjąć decyzje o współtworzeniu rady miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz. – W kwestii najważniejszych stanowisk, w prezydium i w komisjach jest pełna swoboda. Te rozmowy z moich dotychczasowych doświadczeń odbywały się z liderami klubów, żeby ta praca mogła przebiegać dobrze przez najbliższe 5 lat. Jak wiadomo, w radzie miasta są trzy formacje polityczne. Dwóm z nich, Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, siłą rzeczy jest najbardziej po drodze ze względu na wartości, które nas łączą. Tak jak zapowiedział pan prezydent, najpierw świętujemy stulecie niepodległości, a potem siadamy do rozmów – dodaje wiceprezydent Gdańska.

Szesnastoosobowy klub radnych Koalicji Obywatelskiej ma więc stworzyć rządzącą koalicję w radzie z klubem radnych Wszystko dla Gdańska, który liczy 6 osób. Opozycję tworzyć będzie dwunastoosobowy klub radnych PiS.

DEBIUTUJĄCY RADNI

Sama rada miasta będzie składać się niemal w połowie z debiutantów. – Wielu radnych dzielnic, którzy mają doświadczenie na tym najniższym szczeblu samorządowym, startowało do rady miasta z sukcesem i pewnie będą kontynuowali pracę dla swojego otoczenia w Radzie Miasta Gdańska. To ścieżka bardzo naturalna i prawidłowa, która dotąd rzadko się wcześniej zdarzała. Prawie wszyscy nowi radni Koalicji Obywatelskiej mieli doświadczenie w radach dzielnic – komentuje posłanka Agnieszka Pomaska. Wśród takich osób są między innymi Łukasz Bejm, Jan Perucki, Anna Golędzinowska, Karol Ważny czy Krystian Kłos.

JAKA PRZYSZŁOŚĆ POLITYCZNA OSÓB ZAWIESZONYCH W PO?

Wciąż niejasna jest przyszłość polityczna zawieszonych w Platformie Obywatelskiej wiceprezydentów Piotra Grzelaka i Aleksandry Dulkiewicz, którzy startując z list Wszystko dla Gdańska, zawiesili swoje członkostwo w partii. Podobnie było z radnymi Beatą Dunajewską, Teresą Wasilewską, Wojciechem Styborem i Wojciechem Błaszkowskim.

– Zostali zawieszeni decyzją zarządu krajowego, więc nie mogę się wypowiadać za zarząd krajowy, część na własną prośbę – mówi Agnieszka Pomaska. – Decyzja jest po stronie Platformy, ale też tych osób. Myślę, że to będzie też częścią rozmów w ramach koalicji, bo mieliśmy jednak dwa komitety wyborcze. Takie rozmowy przed nami, ale jestem dobrej myśli – dodaje szefowa gdańskiej PO.

Ze strony zawieszonej Aleksandry Dulkiewicz sygnał jest jasny. Powrót do macierzystej partii nie jest planowany. – Emocje jeszcze nie do końca opadły po wyborach. Chciałabym zachować swoją wiarygodność wobec opinii publicznej. Platforma Obywatelska jest partią, której kibicuję, bo współtworzyłam ją od pamiętnego zjazdu w Hali Olivii w 2001 roku, ale dzisiaj myślę raczej o budowaniu środowiska Wszystko dla Gdańska – zapowiada Aleksandra Dulkiewicz.

ZMIANA NA STANOWISKU PRZEWODNICZĄCEGO?

Obie liderki swoich ugrupowań komentują również możliwą zmianę na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. Na giełdzie nazwisk coraz częściej przewija się nazwisko Agnieszki Owczarczak, wieloletniej wiceprzewodniczącej rady, która miałaby zastąpić Bogdana Oleszka piastującego tę funkcję od wielu lat.

– Będziemy jeszcze o tym rozmawiać. Rzeczywiście jest spore oczekiwanie, żeby to była kobieta. Kobiety w tych wyborach zrobiły rewelacyjne wyniki, bo najwyższe wyniki w Koalicji Obywatelskiej zrobiły właśnie Agnieszka Owczarczak i Emilia Lodzińska. Doceniam jednak pracę Bogdana Oleszka, on od wielu lat tę funkcję pełni, więc będziemy chcieli najpierw porozmawiać w gronie radnych – mówi Agnieszka Pomaska.

– Agnieszka jest bardzo doświadczoną radną, wiceprzewodniczącą rady od paru kadencji. Myślę, że tu wszystko jest możliwe – mówi Aleksandra Dulkiewicz. – Wydaje mi się, że czymś naturalnym jest to, że kandydatkę czy kandydata na przewodniczącego rady wskazuje największy klub i w mojej ocenie powinniśmy to respektować. Dla mnie istotniejsza jest wspólna wizja rozwoju miasta niż personalia – dodaje.

Nowa kadencja samorządu rozpocznie się 17 listopada.

Rafał Mrowicki
Tagi: Agnieszka PomaskaAleksandra DulkiewiczKoalicja ObywatelskaPaweł AdamowiczRada Miasta GdańskaWszystko dla Gdańska

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22
Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie [FILM]

250 osób z dnia na dzień zostało bez...

k.pius
22 czerwca 2026 - 16:30

ZOBACZ TAKŻE

remont Gdańsk
Trójmiasto

„Zabawa w duże klocki” w Gdańsku. Remont Huciska z użyciem elementów prefabrykowanych

2026-06-19
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w czasie sesji Rady Miasta Gdańska, 18.06.2026 r. (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)
Trójmiasto

Aleksandra Dulkiewicz z wotum zaufania i absolutorium. W tle protest rad dzielnic

2026-06-18
Sesja Rady Miasta (Fot. Radio Gdańsk/Michał Karcz)
Trójmiasto

Trwa absolutoryjna sesja rady miasta. Władze Gdańska podsumowują rok 2025

2026-06-18
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.