95-procentowa bonifikata przy przekształceniu gruntów z użytkowania wieczystego na własność. Taką propozycję przedstawił dziś prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To odpowiedź miasta na nową ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów mieszkaniowych w prawo własności. Prezydent Paweł Adamowicz liczy, że radni przegłosują w grudniu jego projekt.
Projekt uchwały obejmie łącznie 36 000 podmiotów działających na terenie Gdańska. Bonifikata dotyczy tylko działek mieszkaniowych, nie dotyczy przemysłowych i gospodarczych. Budżet miasta będzie przez to uszczuplony o 3,5 miliona złotych rocznie.
– Przedstawiam Radzie Miasta Gdańska projekt uchwały, w którym proponuję wprowadzenie 95-procentowej bonifikaty od opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność – mówi prezydent Paweł Adamowicz. – Dotyczy to gruntów, na których wybudowane są obiekty mieszkalne. To propozycja oparta na nowej ustawie zaproponowanej przez Sejm. Każdy właściciel lokalu mieszkalnego, który jest wybudowany na gruncie miasta, będzie mógł złożyć wniosek o skorzystanie z tej 95-procentowej obniżki przy przekształceniu użytkowania wieczystego na własność. Po przekształceniu nie będzie płacił co roku opłaty za użytkowanie wieczyste tylko podatek od nieruchomości – dodaje prezydent Gdańska.
– Ustawą lipcową z dniem 1 stycznia użytkowanie wieczyste związane z mieszkaniówką staje się prawem własności – mówi Tomasz Lechowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Projekt uchwały mówi o 95-procentowej bonifikacie od opłaty, którą użytkownik będzie musiał uiścić po uzyskaniu informacji od miasta, że jego prawo stało się prawem własności. Mówimy o sytuacji, w której do danego użytkownika nadejdzie informacja, że jego prawo do użytkowania stało się prawem własności. To 95 proc. stanowi niekiedy odpowiednik opłaty rocznej. Założeniem pana prezydenta jest by w kieszeni użytkownika nie nastąpiła znacząca zmiana. Dotyczy to tylko użytkowania związanego z funkcją mieszkalną, czyli nie wchodzi tu w grę działalność gospodarcza czy przemysłowa – dodaje szef Wydziału Skarbu.
DWA WARUNKI
Bonifikata zostanie udzielona od pozostającej do spłaty kwoty opłaty jednorazowej – osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym w stosunku do gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub do udziałów w gruncie związanych z wyodrębnionymi lokalami mieszkalnymi w budynkach wielomieszkaniowych. Udzielona będzie właścicielowi gruntu, który nie ma zaległości wobec Gminy w stosunku do gruntu objętego przekształceniem.
Żeby uzyskać bonifikatę trzeba będzie spełnić dwa warunki. Po pierwsze pisemnie zgłosić zamiar jednorazowego wniesienia opłaty w terminie pomiędzy od 1 do 31 stycznia danego roku (w przypadku opłaty obejmującej rok 2019 – najpóźniej do 31 stycznia 2020 roku). Po drugie wnieść jednorazową opłatę w kwocie uwzględniającej bonifikatę w terminie 90 dni od dnia doręczenia informacji o wysokości opłaty jednorazowej albo decyzji o ustaleniu wysokości opłaty jednorazowej.
OPOZYCJA PRZYCHYLNA
Na pomysł prezydenta pozytywnie patrzy radny PiS Kazimierz Koralewski. – Ta ustawa (do której projekt uchwały prezydenta dostosowuje prawo miejskie – przy. red.) to duży krok w kierunku uwłaszczenia mieszkańców. Jest to nowoczesne podejście i nowoczesna organizacja państwa, kiedy mieszkamy na swoim gruncie. Myślę, że tęskniliśmy za tym – mówi radny opozycji.