Zwolnienia lekarskie wypisywane na zielonych druczkach odchodzą do przeszłości. Od soboty 1 grudnia obowiązywać będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Na Pomorzu już teraz w taki sposób wystawianych jest ponad 50 procent zwolnień. Co to oznacza dla pacjentów?
1. Wystarczy znać swój PESEL
Po badaniu, gdy lekarz uzna, że potrzebujemy zwolnienia, podajemy mu tylko swój PESEL. Automatycznie wyświetlą się wszystkie pozostałe dane, takie jak adres, a także dane pracodawcy.
2. Nie musimy znać numeru NIP pracodawcy
Do tej pory pacjent musiał znać NIP pracodawcy i dyktować go lekarzowi, wypisującemu zwolnienie. Nie zawsze o tym pamiętaliśmy. Od soboty takie dane będą w systemie i automatycznie wyświetlą się lekarzowi.
3. Nie trzeba osobiście dostarczać pracodawcy zwolnienia i pamiętać o terminach
W przypadku tradycyjnych papierowych zwolnień, trzeba było je dostarczyć pracodawcy w ciągu 7 dni. Informacje o e-zwolnieniu trafią do pracodawcy automatycznie. Każdy pracodawca, zatrudniający powyżej 5 pracowników, ma obowiązek korzystania z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli nasz pracodawca nie korzysta z PUE ZUS, taka informacja znajduje się w systemie i lekarz ją zobaczy. W takim przypadku drukuje zwolnienie i pacjent musi je dostarczyć pracodawcy.
4. Trzeba się liczyć z kontrolą ZUS
Do tej pory na doręczenie zwolnienia papierowego było 7 dni. Także przychodnie lekarskie nie wysyłały informacji o zwolnieniach do ZUS natychmiast. Oznaczało to, że krótkoterminowe zwolnienia 5-7 dniowe, których jest zresztą najwięcej, były poza kontrolą. Gdy ZUS otrzymywał informację o pacjencie na zwolnieniu, taki pacjent wracał już do pracy. Teraz informacje o zwolnieniach będą trafiać do ZUS natychmiast. Będzie też możliwe sprawdzanie, jak pacjenci wykorzystują zwolnienia. Czy w tym czasie nie podejmują na przykład innej pracy.
5. Dla osób na samozatrudnieniu niewiele się zmieni
Przedsiębiorcy, którzy sami opłacają swoje składki i otrzymają zwolnienie elektroniczne i tak muszą pamiętać, by zwrócić się do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego. Mogą to zrobić, składając tradycyjny papierowy wniosek lub złożyć taki wniosek on-line.
Pacjenci informację o e-zwolnieniach mogą otrzymywać smsowo. Wystarczy aktywować taką usługę w ZUS.
Lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie papierowe w przypadku braku dostępu do internetu. W ciągu 3 dni jednak będzie musiał wprowadzić dokument do systemu zwolnień elektronicznych. W związku z wprowadzanymi zmianami we wszystkich oddziałach ZUS 1 grudnia organizowana jest tak zwana „biała sobota”, czyli ostatnie szkolenia i konsultacje dla lekarzy.
Monika Mazur-Chrzan/mk