Uchwała Rady Miasta Gdańska w sprawie przyjęcia Modelu na rzecz Równego Traktowania jest ważna. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie przychylił się do skargi wojewody pomorskiego, który wniósł o unieważnienie tej uchwały w całości. Sąd po rozpatrzeniu w czwartek skargi wojewody pomorskiego na uchwałę Rady Miasta Gdańska z 28 czerwca br. w sprawie przyjęcia na terenie miasta Modelu na rzecz Równego Traktowania stwierdził, że uchwała w pewnym zakresie „dotknięta jest jednak pewnymi usterkami prawnymi”. Zaznaczył przy tym, że nie są one istotne dla ważności uchwały.
Sąd nie zgodził się ze skargą wojewody Dariusza Drelicha zarówno w kwestii niezgodności uchwały z kompetencjami gminy jak i w kwestii konsultacji społecznych, które zdaniem sądu, przebiegły należycie. Sędzia Jacek Hyła zadecydował jednak, że we wdrażaniu uchwały w życie będą musiały zajść zmiany.
– Dla mnie najważniejsze było to co sąd powiedział, że jakakolwiek dyskryminacja jest zakazana już w Konstytucji RP – komentuje Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska do spraw równouprawnienia. – Będziemy wdrażać Model dla poprawienia życia w mieście różnych grup społecznych. Sąd stwierdził drobny spór kompetencyjny, że Rada Miasta Gdańska weszła zbyt szczegółowo w niektóre rozwiązania w kompetencjach prezydenta. Rekomendacje i sposób ich wdrażania zostały zdaniem sądu zbyt szczegółowo przyjęte w uchwale podczas gdy powinno to odbyć się zarządzeniem prezydenta, wystąpimy do sądu o uzasadnienie wyroku i będziemy go wdrażać rekomendacjami prezydenta. Model jest ważny nie tylko jeśli chodzi o polskie prawo, ale ważny dla różnych grup społecznych, ważny dla Gdańska i dlatego będziemy go wdrażać – dodaje wiceprezydent Gdańska.
„BURZLIWY” MODEL
To trzecia odrzucona przez sąd skarga na „Model na rzecz równego traktowania”. W zeszłym tygodniu sąd oddalił skargę instytutu Ordo Iuris.
„Model na rzecz równego traktowania” to zbiór rekomendacji przeciwko walce z dyskryminacją ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, niepełnosprawność, wyznanie czy orientację seksualną. W czerwcu przyjęli go gdańscy radni. Głosowanie nad modelem poprzedziły demonstracje jego zwolenników i przeciwników.
Wojewodzie przysługuje skarga na decyzję sądu wojewódzkiego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Poniżej stanowisko Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego:
Po przeprowadzonej rozprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej rozdziałów 7 i 8 uchwały zatytułowanych „rekomendacje i zadania” oraz „wdrażanie”. W kolejnym punkcie wyroku sąd stwierdził wydanie uchwały z naruszeniem prawa w zakresie błędnych podstaw prawnych podjęcia uchwały. W ostatnim punkcie sąd skargę oddalił w pozostałym zakresie (ponad ten, w którym stwierdził nieważność).
Uszczegóławiając wskazać należy, że stwierdzenie nieważności uchwały w części dotyczącej rozdziałów 7 i 8 uchwały zatytułowanych „rekomendacje” (179 rekomendacji) i zadania” oraz „wdrażanie”, eliminuje z obrotu prawnego prawie połowę z opracowanego przez Miasto Gdańsk dokumentu, który liczy 107 stron. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd w całości podzielił argumentację Wojewody Pomorskiego przedstawioną w skardze, że sposób sformułowania rekomendacji i zadań istotnie narusza prawo poprzez nieuprawnione i zbyt szczegółowe określanie sposobu ich realizowania. W obliczu powyższego trudno zatem, jak chce tego Miasto Gdańsk, uznać powyższe jedynie za „usterki prawne”. Sąd stwierdził bowiem nieważność zasadniczej części gdańskiej uchwały.
W kolejnym punkcie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, ze uchwała w sprawie przyjęcia na terenie Miasta Gdańska Modelu na rzecz Równego Traktowania została podjęta z naruszeniem prawa, w zakresie w jakim Rada Miasta Gdańska przywołała błędne podstawy prawne podjęcia uchwały. Stanowisko sądu w tym zakresie było również spójne z wywodami Wojewody Pomorskiego zawartymi w skardze. Podkreślić należy, że stwierdzenie podjęcia uchwały z naruszeniem prawa nie jest tożsame ze stwierdzeniem jej nieważności, bowiem nie eliminuje z porządku prawnego określonych zapisów uchwały. Wojewoda jednak, jako organ nadzoru, stojąc na straży praworządności i prawidłowej legislacji w jednostkach samorządu terytorialnego zobowiązany był do wskazania powyższego naruszenia w skardze.
Wyrok sądu nie jest prawomocny. Szczegółowa argumentacja sądu zawarta będzie w pisemnym uzasadnieniu.
NARUSZENIA PRAWA
Sąd wskazał, że naruszenie prawa stanowią punkty nr 7 i 8 Modelu, który stanowi załącznik do uchwały. Sąd orzekł, że przyjęcie tych punktów czyli określenie rekomendacji i zadań oraz sposobu ich wdrożenia stanowiło przekroczenie kompetencji przez Radę Miasta Gdańska, bo to należy do zadań prezydenta miasta. Wskazane załączniki – zdaniem sądu – zawierają wskazówki, jak prezydent ma realizować Model poprzez podanie konkretnych jednostek administracyjnych gminy.
Model zawiera 179 rekomendacji. Zdaniem sądu nie było możliwe wyodrębnienie konkretnych rekomendacji, w przypadku których zostały naruszone uprawnienia prezydenta, więc uznał je za nieważne w całości.
Sąd zaznaczył, że uznanie za nieważne wskazanych załączników nie rzutuje jednak na całą uchwałę. Zaznaczył przy tym, że „stanowi ona ogromną pracę zespołu i wskazuje słuszny cel czyli zwalczanie dyskryminacji”. Sąd orzekł, że konsultacje ws. Modelu oraz analiza i rozpoznanie potrzeb miasta w tym zakresie były przeprowadzone w Gdańsku zgodnie z prawem.
Rafał Mrowicki/mmt