Był wizjonerem i jednym z budowniczych portu w Gdyni. W niedzielę uczczono 130. jubileusz Eugeniusza Kwiatkowskiego. Pod pomnikiem ministra skarbu przy ul. 10 lutego w Gdyni przedstawiciele samorządu, gdyńskich szkół, jego potomkowie oraz mieszkańcy złożyli kwiaty.
Eugeniusz Kwiatkowski był jednym z ojców Gdyni. – Wszystko zaczęło się od Tadeusza Wendy, który wymyślił, że w zatoczce może powstać port. To on go narysował, a port wygląda nawet teraz jak na planach inżyniera. Drugą taką osobą jest bezwzględnie Eugeniusz Kwiatkowski, który w momencie kryzysu w czasie obrad Sejmu stwierdził, że potrzebny jest port i pieniądze by rozwijał się nasz kraj. W momencie, kiedy pojawiły się środki, zaczęło rozwijać się też nasze miasto. Pojawiły się kolejne osoby, które pracowały, aby miasto miało taki kształt jaki ma teraz. To bardzo ważne żeby pamiętać o Eugeniuszu Kwiatkowskim – mówiła przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.
POSTAWIĆ NA HANDEL ZAGRANICZNY
Kwiatkowski uważał, że szansą dla Polski jest handel zagraniczny. – Wuj był bardzo oddany. Pochodził z Kresów i wiedział, jak wygląda sytuacja otwarcia tego „okna na świat”. Twierdził, że to jest szansa na rozwój dla całej Polski. Jesteśmy z Gdynią bardzo związani. Właściwie ta Gdynia żyła w nas cały czas. Rodzina zawsze przyjeżdżała tu jak do swojego miasta, które jest dla nas niemal jak członek rodziny – dodaje krewna Kwiatkowskiego, Marianna Doliwa-Dobrowolska.
„NAJLEPSZA INWESTYCJA PRZEDWOJENNEJ POLSKI”
– Pieniądze, które napłynęły do Gdyni, stały się najlepszą inwestycją przedwojennej Polski. Oczywiście były ważne, ale najważniejsi byli ludzie. Nasi dziadkowie i pradziadkowie, którzy przyjechali budować ten wspaniały port i to wielkie miasto. Wszyscy jesteśmy dumni i szczęśliwi również z tego, że możemy spotkać się 30 grudnia, akurat dzisiaj w 130. rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego. Oddajemy mu hołd, tak jak co roku pod pomnikiem, który stoi tu już 24 lata – dodaje Wojciech Kodłubański, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdyni.
Eugeniusz Kwiatkowski był jednym z twórców Gdyni, obok inżyniera Tadeusza Wendy oraz kontradmirała Kazimierza Porębskiego, dowódcy Marynarki Wojennej.
Magdalena Manasterska/mkul