Alarm powodziowy w Ustce. Stan wody w kanale portowym przekroczył już 6 metrów i 20 centymetrów. Woda wylewa się na nadbrzeże. Zagrożone są pobliskie budynki. W kurorcie działa sztab kryzysowy. Służby uspokajają, że prognozy są optymistyczne i poziom wody nie powinien już dalej rosnąć.
AKTUALIZACJA 15:30
– Ostatni raz podobną sytuację mieliśmy dwa lata temu – mówi bosman Zarządu Portu Morskiego w Ustce, Hubert Bierndgarski. – Średni stan wody w kanale portowym w Ustce to 5,10 – 5,15 m. Powyżej 6 m to stan alarmowy, który powoduje, że musimy podjąć większe środki. Gdyby poziom przekroczył 7 m, mielibyśmy wodę w centrum miasta. Mamy nadzieję, że się tak nie stanie. Ostatni raz z takim zdarzeniem mieliśmy do czynienia 2 lata temu, poziom wody osiągnął 6,38 m. Dzisiaj, z tego, co wiemy, wiatr będzie wiał z północy, ale będzie słabszy. – dodaje.
Stan ostrzegawczy wody w usteckim porcie wynosi 5 metrów 75 centymetrów. Alarm powodziowy ogłaszany jest po przekroczeniu 6 metrów. Obecnie wynosi 6 metrów i 22 centymetry.
Od rana we wtorek na Bałtyku jest sztorm od 8 do 9 w skali Beauforta. W dodatku wieje z kierunku północno-zachodniego. To powoduje, że masy wody wpychane są do kanału portowego. Zalewane jest nabrzeże. Ogłoszono alarm przeciwsztormowy. Rybacy muszą być na kutrach i pilnować swoich jednostek.
AKTUALIZACJA 12:30
Niebezpiecznie rośnie poziom wody w usteckim porcie. Woda przelewa się na nadbrzeże. Zagrożona jest pobliska infrastruktura, głównie kawiarnie, najniżej położone pomieszczenia apartamentowców oraz budynek aresztu śledczego.
Nadbrzeże zamknięto dla spacerowiczów. – Sytuacja jest pod kontrolą, zabezpieczamy teren workami z piaskiem i rękawami przeciwpowodziowymi – mówi kapitan Krzysztof Aniszewski ze straży pożarnej w Ustce. – Woda wystąpiła już z brzegów. Nie zalewa jeszcze pobliskich obiektów, ale my, znając prognozy, stawiamy zapory przeciwpowodziowe. Są to rękawy foliowe, wypełniane wodą, więc przygotowujemy się na jeszcze większe podniesienie stanu wody – dodał.
Poziom wody w usteckim porcie wynosi obecnie 6 metrów i 15 centymetrów. Stan zagrożenia dla miasta, to 6 metrów i 30 centymetrów.
NIEBEZPIECZNE ZDJĘCIA
Pracownicy usteckiego portu apelują do mieszkańców i turystów, aby nie wchodzić w ciągu najbliższych kilkunastu godzin na usteckie falochrony. Mimo ogromnego zagrożenia, wiele osób lekceważy ostrzeżenia i robi tam zdjęcia wzburzonego Bałtyku.
POWALONE DRZEWA, USZKODZONY DACH
W ciągu ostatniej doby w powiecie słupskim strażacy odnotowali 24 interwencje. Połowa dotyczyła powalonych przez wichurę drzew. W Witkowie konar uszkodził dach budynku wielorodzinnego. Nikomu nic się nie stało.
Paweł Drożdż/mar