Śnieżyce konwekcyjne z możliwymi burzami, efekt morza, stopniowo słabnący wiatr, jednak z porywamy nawet do 70 – 80 km/h. Takie są najbliższe prognozy dla Pomorza.
Pomiędzy kolejnymi opadami będzie można liczyć na chwilowe wyciszeni. Z taką sytuacją spotkamy się na Wybrzeżu Gdańskim i Kaszubach do wczesnych godzin porannych 3 stycznia.
Najsilniejszych porywów wiatru, szczególnie w nocy z środy na czwartek, można spodziewać się na Pomorzu Wschodnim, gdzie do czwartku obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Może wiać z prędkością nawet do 95 km/h. Ostrzeżenia pierwszego stopnia ważne do godzin porannych 3 stycznia obowiązują na woj. pomorskie. Wiatr na Pomorzu osiągnie w porywach do 80 km/h. W czwartek od godzin popołudniowych wiatr będzie stopniowo słabł.
DWA DNI BURZ
Przez najbliższe 48 godzin przez Pomorze przechodzić będą konwekcyjne (na ogół lokalne i przelotne, chwilami intensywne) opady śniegu związane z tzw. efektem morza. Właśnie ze względu na lokalność opadów oraz dynamiczny charakter efektu morza nie ma pewności dokładnie gdzie i ile śniegu spadnie.
Początkowo będzie padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Przejście deszczu w śnieg najszybciej zajdzie na Kaszubach (w nocy), na pozostałym obszarze województwa dojdzie do tego najpóźniej rano.
DWA RODZAJE KONWEKCJI
Przewidywane są dwa rodzaje konwekcji. Jedna będzie w postaci pojedynczych komórek oraz pasm konwekcyjnych. Pierwszy z nich oznacza występowanie kilku/kilkunastominutowych intensywnych opadów śniegu oddzielonych co najmniej kilku/kilkunastominutowymi przerwami. Drugi rodzaj polega na występowaniu na długim, lecz wąskim obszarze intensywnych opadów przez dłuższy czas – od około godziny do kilku godzin. Oznacza to spory przyrost pokrywy śnieżnej w dość krótkim czasie, co może prowadzić do znacznych utrudnień komunikacyjnych.
Możliwe będą burze śnieżne. Opadom towarzyszyć będą silne porywy wiatru powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
KOMUNIKAT HYDROLOGICZNY
Sytuacja hydrologiczna w Zatoce Gdańskiej nadal jest ciężka, ale nad otwartym morzem powoli się uspokaja. Poniżej stan na godzinę 20.
STAN ALARMOWY:
Gdańsk-Port Północny (611 cm)
Gdańsk-Sobieszewo (625 cm)
Gdynia-Marina (623 cm)
Hel (599 cm)
Nowy Dwór Gdański (604 cm)
Osłonka (632 cm)
Puck (591 cm)
Tujsk (618 cm)
Władysławowo (622 cm)
STAN OSTRZEGAWCZY:
Gdańsk-Przegalino (670 cm)
Gdańsk-Świbno (654 cm)
Gdańsk-Ujście Wisły (653 cm)
Łeba (604 cm)
Ustka (592 cm)
STAN WYSOKI:
Gdańska Głowa (671 cm)
Izbica (539 cm)
Lębork (128 cm)
Suchy Dąb (578 cm)
Wejherowo (110 cm)
Wiślina (547 cm)
Cofka widoczna jest również na niektórych wodowskazach Gdańskie Wody, między innymi w Porcie Północnym, czy u ujścia Martwej Wisły.
oprac. mkul