Zamach na życie prezydenta Gdańska odbił się szerokim echem nie tylko w całym kraju, ale też na świecie. Już w niedzielę zostały odprawione pierwsze msze w intencji Pawła Adamowicza, zorganizowano pierwsze, spontaniczne spotkania. Liturgie, nabożeństwa oraz zgromadzenia w intencji zmarłego prezydenta Gdańska odbyły się także w poniedziałek i zaplanowane są na kolejne dni.
Do piątku do 20:00 w urzędzie miasta wyłożona jest księga kondolencyjna. W środę od 10:00 do 15:00 podobna księga będzie w Europejskim Centrum Solidarności. Swoją księgę przygotował też Uniwersytet Gdański. Znajduje się w holu rektoratu. Jest dostępna od 8.00 do 16.00.
We wtorek o 18:00 przed urzędem miasta spotkali się wszyscy, którzy łączą się w żałobie po tragicznej śmierci prezydenta. Wcześniej w Bazylice Mariackiej odmówiono różaniec i odprawiono mszę świętą w intencji Pawła Adamowicza. Podobne nabożeństwa będą do dnia pogrzebu. W środę o 18.30 w cerkwi prawosławnej św. Mikołaja w Gdańsku odbędzie się Panichida, czyli nabożeństwo żałobne za spokój duszy Pawła Adamowicza. Na całym Pomorzu obowiązuje żałoba. Kolejna demonstracja ku czci Pawła Adamowicza zaplanowana jest na środę, na 20:00. Ma się odbyć na placu Solidarności. Organizowana jest pod hasłem Największe Serce Świata, które ma zostać ułożone ze świec.
Gdynianie modlili się we wtorek w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na mszę w kościele Najświętszej Maryi Królowej Polski przyszło kilkaset osób. Podkreślali, że chcą w ten sposób złożyć hołd prezydentowi Gdańska, a także wyrazić swój sprzeciw przemocy. Do piątku mieszkańcy Gdyni mogą się wpisywać do księgi kondolencyjnej. Wystawiona jest w holu Ratusza.
WSPARCIE Z RÓŻNYCH MIEJSC
W poniedziałek o 12:00 w intencji Pawła Adamowicza rozpoczęła się modlitwa w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7. O godz. 15:00 odprawiono mszę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego we Wrzeszczu przy ul. Gomółki 9, natomiast o 17:00 odmówiono różaniec i odprawiono mszę w Bazylice Mariackiej na Głównym Mieście. Z kolei o 18:00 mieszkańcy spotkali się przy Fontannie Neptuna na Długim Targu.
Tego samego dnia wieczorem w Mrągowie, Olsztynie i Elblągu odbyły się spotkania w intencji Pawła Adamowicza. W Elblągu na Starym Mieście, a w Olsztynie – na placu przed ratuszem.
– W tej sprawie bądźmy razem. Spotkajmy się, by w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec agresji i okazać solidarność z prezydentem Pawłem Adamowiczem – napisał w mediach społecznościowych prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
– Wielka tragedia. Kwidzyn jest z Wami. Proszę przyjąć najszczersze wyrazy współczucia. Jestem dumny, że mieszkam na Pomorzu, że Gdańsk jest naszym miastem. Silnym miastem, z silnymi ludźmi. Wielu już straciło, ale zawsze wychodzi z tego mocniejsze – pisze słuchacz z Kwidzyna i przesyła zdjęcia.
Fot. Hubert Cyzman
Fot. Hubert Cyzman
Fot. Hubert Cyzman
MARSZ W CZŁUCHOWIE
Marsz milczenia w geście solidarności z gdańszczanami przeszedł też ulicami Człuchowa. Pochód wyruszył w poniedziałek o godzinie 18.00 sprzed Ratusza. Zakończył się on na Rynku Miejskim.
W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Zmarł w poniedziałek.
KONDOLENCYJNE KSIĘGI W STAROGARDZIE
Hołd prezydentowi Gdańska oddają również mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. W urzędzie miasta można wpisywać się do księgi kondolencyjnej.
– Paweł Adamowicz inspirował. Pokazywał jak można rozmawiać z mieszkańcami, biznesmenami i sportowcami. Jego otwartość była zawsze ujmująca. I taką też postawę sam przyjąłem – mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu.
Starogardzianie mogą wpisywać się w księdze kondolencyjnej wpisywać w godzinach pracy urzędu. W środę placówka będzie działać do godziny 17, w czwartek do 15:30, a w piątek do 14. W związku z tragicznymi wydarzeniami w mieście ogłoszono trzydniową żałobę. W Starogardzie wszystkie flagi są opuszczone do połowy masztu, a imprezy rekreacyjne odwołane do końca tygodnia.
– To ogromny cios dla Polski. Pękło nasz serce. Dlatego mieszkańcy Starogardu solidaryzują się w tych dniach z gdańszczanami. Łączymy się w bólu i żałobie po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – mówi Anna Benert, przewodnicząca rady miejskiej.
TCZEW
Tczew również wspomina tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pierwsze znicze przed wejściem do Urzędu Miejskiego pojawiły się już w poniedziałek. W środę wystawiono księgę kondolencyjną, do której wpisują się mieszkańcy.
– Dziękuję prezydentowi za jego starania o piękny Gdańsk i za przyzwoitość, którą prezentował jako człowiek. Był wspaniałą, uśmiechniętą osobą, która starała się nieść dobro – mówili naszemu reporterowi mieszkańcy Tczewa, którzy w środę zostawiali swoje wpisy w księdze kondolencyjnej.
– Znałem Pawła Adamowicza osobiście. Jako samorządowcy spotykaliśmy się w Gdańsku, ale też on przyjeżdżał do Tczewa. Zwykle wybieraliśmy się na wtedy na lody na starówce. Był dobrym, uczciwym człowiekiem. Trudno mi uwierzyć w to, że tak strasznie skończył – mówił miejski radny Roman Kucharski.
„BYŁ CZŁOWIEKIEM KOMPROMISU”
Pawła Adamowicza wspomina prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki: – Paweł był człowiekiem kompromisu. Zawsze uważał, że dla dobra idei metropolii powinniśmy się dogadać. Potrafił ustąpić tylko po to, by zachować jednolitość i kontynuować współpracę. Jednocześnie potrafił podejmować twarde i stanowcze decyzje, za co go zawsze szanowałem. Pomimo jego dokonań dla Gdańska był bardzo mocno krytykowany. Odczuwał skutki hejtu. Podziwiałem go za to, że był niezłomny. Wielu na jego miejscu załamałoby się i zrezygnowało. On tego nie zrobił, bo uważał, że zarządzanie Gdańskiem jest jego misją. Realizował ją do końca.
Księga kondolencyjna znajduje się w sali ślubów, na parterze tczewskiego magistratu. Można się do niej wpisywać w godzinach pracy ratusza. Będzie dostępna także w piątkowy wieczór. Na godzinę 18:00 zaplanowano tego dnia spotkanie, w trakcie którego tczewianie oddadzą cześć Pawłowi Adamowiczowi. Mieszkańcy spotkają się przed wejściem do Urzędu Miejskiego, gdzie od kilku dni płoną znicze.
Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba
SŁUPSK
W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców Słupska, prezydent miasta postanowił wystawić w Urzędzie Miejskim “Księgę Kondolencyjną”. Wpisać może się do niej każdy, kto odczuwa taką potrzebę przez najbliższe dni. Księga umieszczona zostanie w sali Urzędu Cywilnego w Słupsku.
PAP/rg