Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk dołączyło do ogólnopolskiej akcji #StopNienawiści i przyjęło uchwałę „W trosce o jakość debaty publicznej”. Członkowie chcą, by w każdej dyskusji, debacie publicznej i codziennej rozmowie przestrzegano 4 zasad: prawdy, określenia problemu, nastawienia na rozwiązanie i brak ataków personalnych. W piątek złożyli wniosek z prośbą o spotkanie z Aleksandrą Dulkiewicz, komisarz Gdańska w celu omówienia szczegółów uchwały.
– Zobowiązujemy się i zachęcamy do stosowania w każdej dyskusji, debacie publicznej, ale przede wszystkim w rozmowach codziennych następujących zasad: Po pierwsze – prawda, po drugie – określenie problemu, po trzecie – nastawienie na rozwiązanie i po czwarte – brak ataków personalnych – mówił Marek Skiba, prezes zarządu stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. – Powyższe sformułowania są efektem naszych przemyśleń, dojrzewania w wierze chrześcijańskiej, a także reakcją na ostatnie wydarzenia i przebieg prac i treść Modelu na Rzecz Równego Traktowania – dodał.
BYŁO DUŻO EMOCJI
-Nie ukrywamy, że podczas prac nad modelem było bardzo dużo emocji, nierzadko padły słowa, które mogły być odebrane przez niektóre osoby jako wyrazy raniące. My, w obliczu tragedii, jaka wydarzyła się w Gdańsku, podejmiemy działania, aby w mieście istniała debata oparta o prawdę, merytorykę i była pozbawiona ataków personalnych. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć Gdańsk dla wszystkich mieszkańców – zaznaczył Przemysław Majewski.
EFEKTYWNIEJSZA DEBATA
Członkowie stowarzyszenia liczą na to, że przyszła współpraca między organizacjami pozarządowymi, reprezentującymi różnorodny, ale Równy Gdańsk, a władzami miasta, będzie efektywniejsza, a język debaty publicznej pełen empatii i zrozumienia dla wszystkich.
Patrycja Oryl