Obrady Okrągłego Stołu, częściowo wolne wybory parlamentarne 4 czerwca, powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego czy przyjęcie przez Sejm „planu Balcerowicza”. To niektóre z wydarzeń, od których mija w tym roku 30 lat. CBOS zapytał Polaków, które wydarzenie z przełomu lat 80. i 90. uważają za najbardziej kluczowe dla zakończenia w Polsce komunizmu. Raport opublikował NSZZ Solidarność.
Co niektórzy chcą nawet wydarzenia te wziąć na sztandary w zbliżających się wyborach do parlamentów europejskiego i polskiego. Mogą się jednak przeliczyć. Ostatnie badania CBOS-u pokazują, że na 30-lecie wydarzenia, które obecnie Polacy uważają za prawdziwy koniec komunizmu, przyjdzie nam poczekać jeszcze dwa lata.
Z badań przeprowadzanych co kilka lat przez CBOS wynika, że zmienia się postrzeganie znaczenia poszczególnych wydarzeń z okresu przełomu w Polsce. I tak, w 2009 roku 40 proc. badanych Polaków uznało właśnie Okrągły Stół za wydarzenie, które wyznacza koniec ustroju komunistycznego, w badaniach przeprowadzonych w styczniu 2019 roku uważało tak już tylko 22 proc.