Polska będzie miała nowy żaglowiec szkoleniowy. Taką deklarację złożył w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Okazją do tej obietnicy było powitanie fregaty Dar Młodzieży, która do Polski wróciła po ponad dziesięciomiesięcznym Rejsie Niepodległości.
Powrót Daru Młodzieży do Gdyni był dużym i wyczekiwanym wydarzeniem. Żaglowiec w ciągu ponad dziesięciu miesięcy odwiedził 22 porty w 18 krajach, promując w ten sposób Polskę i 100-lecie odzyskania przez nią niepodległości.
PROGRAM BUDOWY
Podczas uroczystości odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Powracających żeglarzy osobiście przywitał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Poinformował też, że tradycję Daru Młodzieży w przyszłości kontynuować będzie nowa jednostka.
„KONKURS” NA NAZWĘ
– Tak, jak dostaliście szansę tego rejsu, tak na was spoczywa obowiązek przygotowania takiego rejsu dla następnych pokoleń. Ogłaszam program budowy nowego żaglowca szkoleniowego, który zastąpi Dar Młodzieży. Dziś także chciałbym ogłosić narodowy konkurs na wybór nazwy dla nowego żaglowca. Chciałbym, żebyście wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli – zwrócił się do zebranych minister Gróbarczyk.
Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z ministrem Gróbarczykiem:
ORLEN POMOŻE?
PKN Orlen był głównym sponsorem rejsu dookoła świata. Jego prezesowi spodobał się pomysł budowy żaglowca da polskiej młodzieży. Daniel Obajtek przyznał, że koncern rozważa udział finansowy przy jego budowie.
– Rejs Daru Młodzieży dookoła świata to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Uczestnicy tego historycznego rejsu byli naszymi najlepszymi ambasadorami, a przy okazji budowali międzynarodowe relacje, które w przyszłości będą procentować. Cieszę się, że jako PKN Orlen mogliśmy współuczestniczyć w tym projekcie – powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z prezesem Orlenu:
Anna Rębas/Michał Rudnicki