Dobre wiadomości dla portów w Gdańsku i w Gdyni. Unijni urzędnicy przyznali 842,6 mln euro na dziewięć przedsięwzięć, w tym na poprawę warunków nawigacyjnych, a także stanu portowych budowli hydrotechnicznych trójmiejskich portów.
Komisja Europejska przyznała dla dziewięciu projektów realizowanych w ramach Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ)środki finansowe. Łącznie na projekty transportowe przyznano 842,6 mln zł. Część tej kwoty trafi na Pomorze.
PORTY PRZYJMĄ STATKI O WIĘKSZYM ZANURZENIU
Decyzje Komisji Europejskiej to dobra wiadomość dla polskiej żeglugi. Zastrzyk finansowy dostanie inwestycja, która trwa już od grudnia 2018 r., czyli modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku. Ponadto pieniądze z UE zatwierdzono na pogłębianie toru podejściowego (o dodatkowe 2,5 m) i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. Tutaj mają być ogłoszone niebawem przetargi.
PORTY BĘDĄ BARDZIEJ KONKURENCYJNE
Realizowane inwestycje poprawią warunki nawigacyjne, a także stan portowych budowli hydrotechnicznych. Trójmiejskie porty będą mogły przyjmować statki o większym zanurzeniu. Porty w Gdańsku i Gdyni staną się tym samym bardziej nowoczesne, konkurencyjne i otwarte na świat.
Komisja Europejska wydała już 90 pozytywnych decyzji dla projektów POIiŚ 2014–2020.
Pozostałe inwestycje w ramach kwoty 842,6 mln zł:
- Budowa autostrady A2, odc. Warszawa (w. Lubelska) – Mińsk Mazowiecki,
- Budowa obwodnicy Olsztyna w ciągu DK nr 16,
- Budowa drogi ekspresowej S3 odc. Legnica – Lubawka,
- Budowa drogi ekspresowej S7, odc. Warszawa – Grójec,
- Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351,
- Zakup 16 sztuk nowych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych,
- Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.
Maciej Naskręt