– Możemy sobie wyobrazić, że wszystkie wydarzenia miały miejsce na obszarze zaledwie kilku kilometrów – mówi ks. Piotr Przyborek, doktor teologii, biblista i znawca Ziemi Świętej. W rozmowie z Andrzejem Urbańskim zabiera słuchaczy w podróż po miejscach związanych z obchodami Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy.
– Wszystko działo się na terenie starożytnej Jerozolimy. Dziś jej mury wyglądają zupełnie inaczej, np. Golgota w czasach Jezusa leżała poza miastem, a dziś jest do niego włączona. Dzisiejsze granice Jerozolimy ukształtowane zostały dopiero w XVI wieku. Możemy sobie jednak wyobrazić, że wszystkie wydarzenia miały miejsce na obszarze zaledwie kilku kilometrów – opisuje ks. Piotr Przyborek. – Jeżeli ktoś otworzy Pismo Świętym, to na pewno się pogubi, bo tam mamy cały przekrój Ziemi Świętej. Jeśli jednak otworzy narracje Ewangelii mówiące o drodze krzyżowej i ostatnim pobycie Jezusa w Jerozolimie, powinien się bez problemów odnaleźć.
Ks. Przyborek podkreśla, że większość miejsc, które poznajemy w Piśmie Świętym, obecnie wygląda zupełnie inaczej niż 2000 lat temu.
– Każdy chciałby dotknąć tych miejsc, tych skał, ale dziś w wielu z nich są kościoły albo inne budynki. Wieczernik jest pod zarządem władz izraelskich i obecnie jest salą urządzoną w stylu gotyckim. Trudno więc wyobrazić sobie, jak wyglądał w dniu, w którym Chrystus spożywał tam z uczniami wieczerzę. Miejsca są jednak bardzo ważne, bo tam dotyka się obecności pana Jezusa. On tam był i jest to poświadczone – zaznaczał biblista.
Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy o świętych miejscach i ich znaczeniu w kontekście świąt Wielkiej Nocy.
Andrzej Urbański/mrud