W samo południe w Gdańsku mieszkańcy i goście z innych miast odśpiewali hymn narodowy. Chwilę później podpisano Deklarację Wolności i Solidarności.
Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiał w południe w całym kraju. Tak Polacy uczcili 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. W Gdańsku hymn narodowy rozbrzmiewał ze sceny, która stanęła przed Europejskim Centrum Solidarności.
Dużo wcześniej na Placu Solidarności zjawili się mieszkańcy i goście, którzy specjalnie dzisiaj przyjechali do Gdańska.
– Przyjechaliśmy, bo dziś serce Polski jest właśnie tu, w Gdańsku – mówili. – 30 lat temu nasz głos oddany na odpowiednich ludzi poruszył kamyczek, który spowodował wielką lawinę. Naszej młodości już nie odzyskamy, ale zapewniliśmy wspaniałą młodość i przyszłość naszej córce.
Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego (fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
„CHCEMY LEPSZEJ POLITYKI”
Pod odśpiewaniu hymnu aktorka Krystyna Janda odczytała Deklarację Wolności i Solidarności. Znajdują się w niej m.in. fragmenty o radości z „Niepodległej odzyskanej w 1989 roku” i złożeniu hołdu „tym wszystkim, którym ją zawdzięczamy”.
– Chcemy demokracji bez sporów pełnych nienawiści. Chcemy sfery publicznej wolnej od kłamstwa. Chcemy budować naszą wspólną przyszłość w duchu dialogu. Chcemy lepszej polityki – czytamy w dokumencie.
Deklarację podpisali m.in. byli prezydenci – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, a także szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie.
URODZINOWY TORT I SAMORZĄDNA RZECZPOSPOLITA
Następnie pokrojono i rozdzielono tort na 30-lecie polskiej demokracji.
Urodzinowy tort polskiej demokracji (fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
Kolejnym punktem obchodów rocznicy wyborów z 1989 roku będzie spotkanie samorządowców z całej Polski na Ołowiance. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się sesja zatytułowana Samorządna Rzeczpospolita.
Aleksandra Nietopiel/mrud/PAP