Strefa przyjazna pieszym powstała na fragmencie ul. Abrahama pomiędzy ulicami 10 Lutego i Batorego. Na 150-metrowym odcinku zlikwidowano większość miejsc parkingowych. W zamian nasadzono drzewa, pojawiły się ławki, a jezdnię zrównano z chodnikiem, wprowadzając jednocześnie ograniczenie prędkości do 20 km/h.
Budowę woonerfu w tym miejscu zaproponowali społecznicy z Miasta Wspólnego w Budżecie Obywatelskim w 2016 roku. Propozycja spodobała się mieszkańcom i dzięki ich głosom projekt bezapelacyjnie wygrał w Śródmieściu. Do gustu przypadła też władzom Gdyni.
Woonerf w Gdyni (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)
INWESTYCJA ZA PRAWIE 4 MLN ZŁ
Te zdecydowały dołożyć sporo środków i wybudować woonerf z prawdziwego zdarzenia. Ostatecznie inwestycja kosztowała aż 3,8 mln zł, z czego jednak lwią część pochłonęła wymiana podziemnej infrastruktury.
– To, co wreszcie możemy zobaczyć na fragmencie ul. Abrahama, to efekt trzech i pół roku starań społeczników, projektantów i urzędników – mówi współautor pomysłu budowy woonerfu, Łukasz Piesiewicz. – Na tym przykładzie możemy zobaczyć, jak mogą docelowo wyglądać inne ulice w Śródmieściu Gdyni, w tym zwłaszcza ul. Starowiejska, której przebudowę w podobny sposób zapowiedziało miasto.
Póki co, Gdynia przymierza się do budowy woonerfów w innych częściach miasta – na ul. Pawiej na Pustkach Cisowskich i na fragmencie ul. Nowodworcowej w Wielkim Kacku.
AŻ DWA OTWARCIA
Ci, którzy chcieliby wziąć udział w uroczystym otwarciu woonerfu na ul. Abrahama, będą mieli ku temu aż dwie okazje. 18 czerwca w południe przecięcie wstęgi planują władze Gdyni. Z kolei społecznicy nieformalny dzień sąsiada z okazji wybudowania woonerfu zaplanowali na godz. 15 w sobotę.
Marcin Lange/mmt