Nowe lokalizacje, koncerty i setki wystawców. Kolejna edycja Jarmarku św. Dominika zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Przez 3 tygodnie, codziennie będzie można uczestniczyć w koncertach, pokazach sztucznych ogni, spektaklach kostiumowych, paradach ulicznych, konkursach i warsztatach.
Ceremonia otwarcia została zaplanowana na sobotę 27 lipca. O 12:00, na Długim Targu, przy przedprożu Dworu Artusa wybrzmi specjalnie skomponowany hejnał, składający się z 759 nut. Następnie przez ulice Gdańska przejdzie korowód, złożony z postaci w barwnych strojach.
NOWE LOKALIZACJE
Jarmark staroci, na którym co roku czeka najwięcej niespodzianek, tym razem będzie zlokalizowany w innym miejscu – przy ulicy Długie Ogrody.
Nowym miejscem jest również Wyspa Ołowianka. Będzie tam można spróbować smaków kuchni świata, a wieczorem oglądać seanse filmowe pod gołym niebem.
Stacja ekonomia społeczna to kolejna nowość na tegorocznej edycji. Zlokalizowana na Placu Kobzdeja, tworzona przez Trójmiejskich przedsiębiorców społecznych, którzy cześć zysków przeznaczają na realizację celów społecznych.
Na zakończenie jarmarku odbędzie się spektakl iluzjonisty, Marcina Muszyńskiego, który zaprezentuje między innymi sztukę z latającym fortepianem.
#MAGIAJARMARKU
Jarmark to wiele stacji tematycznych: kulinaria, kino, muzyka, słowo, show, zabawa, ekonomia społeczna, chill.
To również wydarzenia przystosowane dla każdego. Między innymi dla nocnych marków, zakochanych, graczy, czy nostalgików. Różnorodna oferta przygotowana przez organizatora pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.
Szczegółowa mapa Jarmarku znajduje się tutaj: (KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ)
Fot. www.jarmarkdominika.pl
DŁUGA TRADYCJA
W ubiegłym roku Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości. Wystawcy prezentowali i handlowali swoimi wyrobami na ponad 1000 kramach.
Tradycja wydarzenia sięga średniowiecza. W 1260 roku papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na zorganizowanie odpustów, z okazji święta ich założyciela. Już wtedy na Jarmark przybywali kupcy, wyrobnicy i artyści z całego kraju.
Tak jest do dziś. Na tej wielkiej, plenerowej imprezie można poznać nowe smaki, kupić oryginalne antyki lub rękodzieła, posłuchać muzyki, a to wszystko w otoczeniu zabytkowych kamienic Głównego Miasta.
Alicja Okrucińska, Natalia Laszkiewicz