Gedania to nie tylko klub sportowy. W okresie Wolnego Miasta Gdańska „wszczepiano” tam ducha patriotyzmu. Przekonać się o tym można było podczas spotkania pt. „Gedania – Polska w Gdańsku. Spuścizna Polaków polskiego Gdańska”.
Najstarszy polski klub działający w Gdańsku, czyli Gedania, został założony 15 sierpnia 1922 jako wielosekcyjny klub sportowy jeszcze w Wolnym Mieście Gdańsku. Od 1926 r. przy dzisiejszej ul. Kościuszki działało boisko piłkarskie.
O jego historii można było posłuchać w sali Akwen w budynku Solidarności. Odbyło się tam spotkanie pt. „Gedania – Polska w Gdańsku. Spuścizna Polaków polskiego Gdańska”. Zgromadziła się ponad setka osób.
„CHĘĆ PREZENTOWANIA POLSKOŚCI”
Ważnym elementem działalności klubu poza sportem było krzewienie ducha patriotyzmu i walki z niemieckim okupantem.
– Polskie rodziny były związane z Gedanią, czy to w formie czynnego uprawiania sportu, czy to w formie członków wspierających. Dlaczego? Gedania była takim miejscem, czy też soczewką, w którym skupiały się aspiracje Polaków. W Gedanii była chęć prezentowania polskości – mówił dr Janusz Trupinda, gdański historyk
TRUDNE ŻYCIE POLONII
Życie Polonii w okresie Wolnego Miasta Gdańska było wyjątkowo trudne.
– Liczba Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku wynosiła w latach 20. ok. 35 tys. osób. Stanowili oni 9 proc. ogółu ludności. Narastające antyżydowskie nastroje sprawiły, że wielu Polaków wyznania żydowskiego zaczęło opuszczać Gdańsk. Potem jeszcze dołączyli do nich urzędnicy i kolejarze narodowości polskiej. Zaczęli wywozić w głąb Polski rodziny z uwagi na coraz większe napięcia. Wreszcie po wybuchu wojny zgładzono 600 Polaków mieszkających w Gdańsku, wielu z nich aresztowano – tłumaczył prof. Grzegorz Berendt, historyk.
Spotkanie w sprawie Gedanii zorganizował Kacper Płażyński, przewodniczący radnych klubu PiS w gdańskiej radzie miasta.
Maciej Naskręt/mmt