Politechnika Gdańska otwiera nowy kierunek studiów podyplomowych. Od października w ofercie uczelni pojawią się studia z morskiej energetyki wiatrowej. To pierwsza taka „podyplomówka” w Polsce.
Pierwsze zajęcia na nowych studiach podyplomowych zaplanowano w październiku. Sama specjalność to odpowiedź na potrzeby polskiej gospodarki. W kraju wciąż brakuje specjalistów z tej dziedziny, a inwestycje, planowane przez polski rząd, związane z produkcją energii odnawialnej wymagają odpowiedniej kadry.
– Morska energetyka wiatrowa w Polsce jest kompletnie nową dziedziną i póki co, to nieistniejący sektor naszej gospodarki. Energetyka wiatrowa w naszym kraju rozwija się z powodzeniem od kilku lat, jednak wyjście na morze z tymi inwestycjami to zupełnie nowe wyzwanie. Kadry przygotowywane dla tego sektora będą powstawać niemal od zera – wyjaśnia Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, z którym uczelnia we wtorek podpisała porozumienie.
„CHCEMY W TO WEJŚĆ”
– Na morzu ma być budowana pierwsza farma wiatrowa i my również chcemy w to wejść. To są także wyzwania związane ze stawianiem takich wież wiatrowych na morzu. Chcemy przeszkolić specjalistów, którzy nie tylko je postawią, ale również będą eksploatować. Politechnika Gdańska dysponuje ludźmi, którzy mają taką wiedzę i mogą się nią dzielić. To studium pozwoli przygotować odpowiednich specjalistów – dodaje Marek Dzida, prorektor do spraw kształcenia Politechniki Gdańskiej.
Dokumenty na nowy kierunek przyjmowane są do 15 września na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Studia potrwają dwa semestry. W zależności od zainteresowania, przygotowano 25-30 miejsc.
Aleksandra Nietopiel/mkul